Vojska Mjanmara preuzela vlast u državi
Vojska Mjanmara proglasila je rano jutros vanredno stanje, preuzela vlast u državi i potvrdila da je sprovela hapšenja visokih vladinih funkcionera kao odgovor na navodnu prevaru tokom prošlogodišnjih opštih izbora
NEJPJIDO: Vladajuća stranka u Mjanmaru, Nacionalna liga za demokratiju (NLD), potvrdila je danas da je vojska uhapsila predsednika države Vin Minta i lidera partije Aung San Su Ći i pozvala građane da ostanu mirni, a strane države u prvim reagovanjima osuđuju vojnu akciju u Mjanmaru, javlja Rojters.
Akcija vojske usledila je jutros pošto su generali tražili od vladajuće partije da odloži današnju konstitutivnu sednicu parlamenta u kojem je NLD osvojio 83 odsto mesta, a portparol te stranke Mio Nijunt rekao je agenciji Rojters da su osim Aung San Su Ći, pritvoreni predsednik Vin Mint i ostali lideri partije.
Vladajuća stranka je pozvala građane da ne reaguju na akciju vojske, čiji pripadnici patroliraju ulicama većih gradova,a telefonske linije i internet je u prekidu u prestonici Nejpjidu i Rangunu.
Bela kuća je saopštila da je predsednik Džo Bajden upoznat sa hapšenjem Aung Su Ći.
"Sjedinjene Države se protive bilo kakvom pokušaju da se promeni ishod nedavnih izbora ili ometa demokratska tranzicija Mjanmara i preduzeće sve mere protiv odgovornih za ova dešavanja ako se sitaucija ne promeni“, poručila je portparolka Džen Psaki, navodi agencija.
Vlada Australije saopštila je da je „duboko zabrinuta zbog izveštaja da vojska ponovo pokušava da preuzme kontrolu nad Mjanmarom" i pozvala na trenutno puštanje nezakonito pritvorenih civilnih političkih lidera.
Japan je saopštio da posmatra situaciju, ali da trenutno ne planira povlačenje japanskih državljana iz Mjanmara.
Vojska Mjanmara proglasila je rano jutros vanredno stanje, preuzela vlast u državi i potvrdila da je sprovela hapšenja visokih vladinih funkcionera kao odgovor na navodnu prevaru za koju tvrde da je sprovedena tokom prošlogodišnjih opštih izbora, a da je vlast predata vrhovnom komandantu oružanih snaga, generalu Min Aung Hlaingu.
Vojska Mijanmara, poznatija kao Tatmandav, prošle je nedelje saopštila da će štititi i poštovati ustav i postupati u skladu sa zakonom, što je umanjilo tadašnju zabrinutost u zemlji da bi oružane snage mogle pokušati da preuzmu vlast, a vladajuća stranka NLD rekla je tada da je vojska pružila zadovoljavajuće objašnjenje.
Političke tenzije u zemlji su eskalirale prošle nedelje kada je porparol vojske odbio da isključi mogućnost puča, samo nekoliko dana uoči sazivanja novog parlamenta, i upozorio da bi oružane snage mogle da preduzmu akciju ukoliko se ne razmotre njihove žalbe koje ukazuju na izbornu krađu.
Izborna komisija Mjanmara odbacila je u četvrtak tvrdnje vojske o izbornim prevarama i potvrdila rezultate glasanja, na kojima je NLD osvojio 83 odsto mesta u parlamentu, što je dovelo najdirektnije konfrontacije između civilne vlade i vojske.
Ustav Mjanmara predviđa 25 odsto mesta u parlamentu za vojsku i kontrolu tri ključna ministarstva u novoj administraciji Su Ći, a vrhovni komandant vojske Min Aung Hlaing u sredu je saopštio pripadnicama Tatmandav da bi ustav trebalo ukinuti ako ne bude poštovan, pozivajući se na ranije slučajeve kada se to događalo u Mjanmaru, navodi agencija.
Gutereš: Ozbiljan udarac na demokratiju u Mjanmaru
NJUJORK: Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš najoštrije je danas osudio vojnu akciju i današnji pritvor Aung San Su Ći i drugih političkih lidera u Mjanmaru i pozvao vojno rukovodstvo da poštuje volju naroda iskazanu na poslednjim izborima.
"Ovi događaji predstavljaju ozbiljan udarac za demokratske reforme u Mjanmaru, svi relevantni lideri u državi trebalo bi odmah da započnu dijalog i da se uzdrže od bilo kakvog od nasilja i u potpunosti poštujući ljudska prava i osnovne slobode", rekao je portparol generalnog sekretara UN Stefan Dižarik, prenosi Rojters.
Vojska Mjanmara proglasila je rano jutros vanredno stanje, preuzela vlast u državi i potvrdila da je sprovela hapšenja visokih vladinih funkcionera kao odgovor na prevaru za koju tvrde da je sprovedena tokom prošlogodišnjih opštih izbora, a da je vlast predata vrhovnom komandantu oružanih snaga, generalu Min Aung Hlaingu.
Ovi događaji su usledili nakon što su prošle nedelje generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš i zapadne ambasade u Mjanmaru izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti vojne intervencije u državi kojom je vladala vojska 49 godina nakon puča 1962. godine.
Mišel: Protiv vojne akcije u Mjanmaru,poštovati izbore
BRISEL: Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel osudio je danas vojnu intervenciju i preuzimanje vlasti u Mjanmaru i zatražio da se puste svi oni koje je vojska privela u racijama širom zemlje, javlja Rojters.
"Ishod izbora mora se poštovati i demokratski proces treba obnoviti," naglasio jel Mišel u objavi na Tviteru.
Vojska Mjanmara proglasila je rano jutros vanredno stanje, preuzela vlast u državi i potvrdila da je sprovela hapšenja visokih vladinih funkcionera kao odgovor na prevaru za koju tvrde da je sprovedena tokom prošlogodišnjih opštih izbora.
Vojska je potvrdila da su uhapšeni visoki funkcioneri Nacionalne lige za demokratiju (NLD), među njima i Aung San Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade za mir i liderka stranke koja je ubedljivo pobedila na novembarskim izborima, i da se vanredno stanje proglašava za narednih godinu dana.
Ovakav razvoj situacije dolazi nekoliko dana nakon što su generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš i zapadne ambasade u Mjanmaru izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti vojne intervencije u državi kojom je vladala vojska 49 godina nakon puča 1962. godine.
Džonson: Oslobodite premijerku Mjanmara, puč je nedopustiv
LONDON: Premijer Velike Britanije Boris Džonson osudio je danas puč u Mjanmaru, nakon što je vojska u toj azijskoj zemlji preuzela vlast.
"Aung San Su Ći i ostali civilni lideri moraju biti oslobođeni", rekao je Džonson, a preneo Rojters.
Džonson je dodao da je "nedopustivo zatvaranje civila, uključujući i premijerku Aung San Su Ći".
"Glas naroda se mora poštovati, a civili oslobođeni", zaključio je Džonson.
Britanski ministar spoljnih poslova Dominik Rab je osudio vanredno stanje koje je uvela vojska u Mjanmaru.
"Demokratske želje naroda Mjanmara se moraju poštovati i dve strane se moraju pomiriti", poručio je Rab putem Tvitera.