TURISTIČKA ATRAKCIJA OPRAVDALA OČEKIVANJA Kovinska šajka u svetskoj seriji
KOVIN: Kovinska šajka, jedna od dve koje poseduje ta lokalna samouprava, nedavno je otplovila do Beograda za potrebe snimanja nove, pete sezone serije „Gospođica Skarlet i Vojvoda”, koju će publika moći da gleda na kanalu Epik drama.
Dešavanja u seriji su smeštena u viktorijansko doba, odnosno kraj 19. veka u Londonu gde detektivka Eliza Skarlet i njen partner rešavaju zagonetne zločine.
Prema rečima organizatorke turističkih sadržaja Turističke organizacije Kovin Divne Kirilov šajku je nedavno iznajmila firma „Scarlet Productions d.o.o.” Beograd na jedan dan, a kadrovi su snimani u prestonici, na potezu brodogradilišta.
- S obzirom na to da su se šajke korišćene od 16. ili 17. veka, pa do 19. i da Kovin ima repliku dve šajke iz 17. i 18. veka one će se sjajno uklopiti u seriju - kazala je Divna Kirilov napominjući da ekipa koja snima seriju nije htela da otkriva više detalja. - Svakako da će promovisanje tog plovila značiti za turistički potencijal opštine. Vožnja pruža jedinstven osećaj i razlikuje se od plovidbe običnim brodom ili čamcem. Šajka je stabilnija, vraća u davna vremena, jer nije moderno opremljena i ima prijatnu širinu.
Pre nešto više od dve godine Turistička organizacija opštine Kovin odlučila je da napravi dve drvene šajke i da ih koristi za turističke potrebe i plovidbu Dunavom. Reč je o projektu „Sagradiću šajku na kovinskom Dunavcu” za koji je Republika dala pet miliona dinara, a 2,2 miliona dinara obezbeđeno je iz budžeta Opštine Kovin.
Šajka je promovisana na nadavno održanim sajmovima turizma u Beogradu i Banjaluci, dok će sezona vožnje Dunavom kod Kovina početi čim vremenski uslovi budu povoljniji, kažu iz Turističke organizacije Kovina, a prema trenutnim prognozama to će najverovatnije biti u aprilu.
- Ove godine planiramo novu manifestaciju „Kovinska regata 2024”, koja će biti organizovana 27. jula i trajaće oko deset dana, u kojoj će pored naše opštine učestvovati i Bela Crkva, Vršac, Alibunar, Sečanj i Plandište - najavila je Divna Kirilov i dodala da će šajka ploviti na začelju regate.
Obe šajke su izrađene od određenih profila lima i presvučene drvetom, a opremljene su jedrima. Šajke su bile laki i brzi drveni brodovi pretežno korišćeni u 17. i 18. veku, a upotrebljavali su ih Srbi u Vojvodini, Mađari i Turci na Dunavu i Kozaci na Dnjepru. Za plovidbu manji brodovi su koristili vesla, a veći su bili jedrenjaci. Šajke su bile okretne te su korišćene za patroliranje i prepade. Obično su imale naoružanu posadu koja je u zavisnosti od veličine mogla da ima i do 30 ljudi, dok se u vrhu šajke obično nalazio top. Na prostorima Vojvodine prvi put su se počele da se upotrebljavaju za vreme turskih upada u Ugarsku, a u Austrijskom carstvu su se koristile sve do 19. veka.
S. Kovač
Foto: TO Kovin