Радници „Митросрема” траже исплату за фебруар и март

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Више од 200 радника сремскомитровачког„Митросрема” се окупило испред управне зграде предузећа због неисплаћене плате од фебруара ове године. Они су пред управну згаду

дошли са пољопривредном механизацијом из свих радних једИница,тражећи да им се хитно исплате бар две месечне зараде - за фебруар и март.

- Иако каснимо пет месеци с платама, захтев за исплату фебруарске и мартовске зараде је реалан, а пословодство то не може да испоштује. Запослени остају при ставу да добијемо заостале зараде, иначе у жетву нећемо кренути – рекао је председник Савеза самосталних синдиката „Митросрема” Стеван Јовановић, додајући да су плате и раније касниле, и да су људи на измаку снага.

Но, иако су плате и раније касниле радници „Митросрема” су своје обавезе извршавали на време. Овога пута, тврди Јовановић, послови у пољопривреди нису урађени на време односно састављена је сетва и жетва, па самим тим и приноси ће бити мањи за 30 одсто од оних који су били претходних година.

- Није проблем ако плата касни, по условом да имамо репроматеријал и резервне делове. То нисмо имали па смо каснили и са орањем и са сетвом. Радници „Митросрема” неће дозволити трећим лицима да скидају пшеницу са парцела предузећа, без обзира да ли су повериоци на основу семена или другог репроматеријала - категоричан је Јовановић.

Пословодство „Митросрема” понудило је радницима исплату само фебаруарске зараде, што су они одбили. Како није постигнут договор око плата, делегација радника „Митросрема” и Бранислав Недимовић, градоначелник Сремске Митровице упутили су се у Београд да би у Влади Србије покушали да пронађу решење за ово предузеће.

Иначе, највећи поверилац у овом предузећу је држава која је предложила припремљену реорганизацију, али то Пореска управа није прихватила. Председник синдиката Јовановић тврди да градом већ колају приче да се фирма намерно тера у стечај, како би се продала за мале паре.

- Да ли држава има интерес да опстане предузеће са 4.000 хектара обрадивог земљишта, 500 хектара под заливом, које има фарму свиња и фабрику хране? Да ли 500 запослених може да живи од толиког имања? Ако такво предузеће није потребно држави, онда држава треба да се запита да ли је нечији интерес да се фирма отера у стечај и да је неко купи будзашто -  истиче Јовановић , који ће ова питања поставити и у Влади Србије.

Љ. Малешевић

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести