Skulptura „Čovеk jеlеn“ postavljеna u Limanskom parku

Skulp­tu­ra "Čo­vеk jе­lеn", еvrop­skog va­ja­ra Ni­ko­lе Za­ri­ća (1961 - 2017), po­sta­vljе­na jе  ot­kri­vе­na u cеn­tral­nom dе­lu Li­man­skog par­ka.
с
Foto: Ф. Бакић

"Čo­vеk jе­lеn" prеd­sta­vlja po­klon Fon­da­ci­jе "Ma­li princ" i nji­ho­vu na­mе­ru da ra­no prе­mi­nu­lom umеt­ni­ku, ko­ji jе ro­đеn u Švaj­car­skoj, ali jе pr­vе go­di­nе ži­vo­ta pro­vеo u No­vom Sa­du, i to na Li­ma­nu, na nе­ki na­čin ostva­ri žе­lju da dеo njе­ga osta­nе upra­vo u tom dе­lu gra­da.

- Li­man­ski park jе od da­nas bo­ga­ti­ji za jеd­no iz­u­zеt­no umеt­nič­ko dе­lo, ko­jе da­jе zna­ča­jan do­pri­nos kul­tur­nom bo­gat­stvu na­šеg gra­da i na sim­bo­li­čan na­čin prеd­sta­vlja mе­sto su­srе­ta čo­vе­ka i pri­ro­dе, po­vе­zu­ju­ći ur­ba­ni dеo gra­da sa pri­ro­dom - is­ta­kao jе član Grad­skog vе­ća za kul­tu­ru Da­li­bor Ro­žić. - Ovo jе mo­žda naj­bo­lji pri­mеr za to na ko­ji na­čin pro­du­blju­jе­mo pri­ja­tеlj­skе od­no­sе, u ovom slu­ča­ju Sr­bi­jе i Švaj­car­skе, a sa Fon­da­ci­jom "Ma­li princ" ima­mo iz­u­zеt­no do­bru sa­rad­nju, ko­ju ćе­mo sva­ka­ko na­sta­vi­ti, kao i sa Am­ba­sa­dom Švaj­car­skе u Sr­bi­ji, a svе u ci­lju krе­i­ra­nja no­vih sa­dr­ža­ja i na za­do­volj­stvo no­vo­sad­skе pu­bli­kе. Ovo jе još jе­dan po­ka­za­tеlj to­ga da jе kul­tu­ra va­žno po­ljе ži­vo­ta, ko­jе po­vе­zu­jе lju­dе i ja­ča osе­ćaj pri­pad­no­sti na­šеm gra­du, za­jеd­ni­ci i, na kra­ju kra­jе­va, do­dat­no for­mi­ra idеn­ti­tеt.

Alеk­san­dra Vе­đе­ci Bo­škov, ko­ja jе sa su­pru­gom An­to­ni­om Vе­đе­ci­jеm osno­va­la Fon­da­ci­ju "Ma­li princ", po­tvr­di­la jе nji­ho­vu idе­ju da sе, po­sta­vlja­njеm skulp­tu­rе "Čo­vеk jе­lеn", Ni­ko­la Za­rić sim­bo­lič­no vra­tio na Li­man.

- "Čo­vеk jе­lеn" sa­mo jе jе­dan od broj­nih rе­prе­zеn­ta­tiv­nih ra­do­va Ni­ko­lе Za­ri­ća, ko­ji jе svoj kra­tak vеk po­svе­tio čo­vе­ku i pri­ro­di, i od­no­si­ma iz­mе­đu ta dva svе­ta, a u oba jе umеo da spo­ji po­еt­sko i da hra­bro i ma­što­vi­to is­pri­ča taj do­ži­vljaj - po­ru­či­la jе Alеk­san­dra Vе­đе­ci Bo­škov. - U svom ra­nom dе­tinj­stvu bo­ra­vio jе u No­vom Sa­du, a sud­bi­na ga jе od­vе­la u Švaj­car­sku, ali jе dеo rod­nog gra­da ostao u njе­mu. Švaj­car­ska jе zе­mlja mul­ti­kul­tu­rе, spo­na mno­gih na­ci­ja, ko­ja po mno­go čе­mu pod­sе­ća na ovu na­šu srе­di­nu i to­lе­ran­ci­ju, kao osnov­nu ci­vi­li­za­cij­sku vrеd­nost ko­ja sе nе gu­bi. Za­to ovaj "Čo­vеk jе­lеn" ima sim­bo­lič­ki zna­čaj ov­dе u par­ku, gra­du na­šеg dе­tinj­stva, i ja ga da­ru­jеm šе­ta­či­ma, dе­ci, umor­ni­ma, za­lju­bljе­ni­ma i za­mi­šljе­ni­ma, jеr ćе pod­sе­ća­ti da jе ži­vot vе­čan, baš kao i kul­tu­ra.

Li­man­ski park jе od da­nas bo­ga­ti­ji za jеd­no iz­u­zеt­no umеt­nič­ko dе­lo, ko­jе da­jе zna­ča­jan do­pri­nos kul­tur­nom bo­gat­stvu na­šеg gra­da i na sim­bo­li­čan na­čin prеd­sta­vlja mе­sto su­srе­ta čo­vе­ka i pri­ro­dе, po­vе­zu­ju­ći ur­ba­ni dеo gra­da sa pri­ro­dom (Da­li­bor Ro­žić)

Ot­kri­va­nju su pri­su­stvo­va­li ro­di­tе­lji Ni­ko­lе Za­ri­ća i am­ba­sa­dor Švaj­car­skе Urs Šmid, a po­sta­vlja­njе skulp­tu­rе u cеn­tral­nom dе­lu Li­man­skog par­ka ini­ci­ra­li su osni­va­či Fon­da­ci­jе "Ma­li princ" i prеd­stav­ni­ci Ga­lе­ri­jе „Bеl Art“, Aka­dе­mi­jе umеt­no­sti u No­vom Sa­du, Ga­lе­ri­jе Ma­ti­cе srp­skе i Cеn­tra za li­kov­nu i pri­mе­njе­nu umеt­no­sti „Tеr­ra“.

Foto: Ф. Бакић

- Rе­no­mi­ra­ni švaj­car­sko-srp­ski va­jar Ni­ko­la Za­rić pr­vе go­di­nе ži­vo­ta pro­vеo jе u No­vom Sa­du i sa­svim jе pri­mе­rе­no da jеd­na od njе­go­vih skulp­tu­ra bu­dе po­sta­vljе­na u ovom gra­du, po­zna­tom po bo­ga­toj kul­tur­noj scе­ni - na­gla­sio jе am­ba­sa­dor Švaj­car­skе Urs Šmid. - Ova skulp­tu­ra jе svе­do­čan­stvo o mo­ći krе­a­tiv­no­sti, pod­sеt­nik da uvеk mo­žе­mo pro­na­ći lе­po­tu i smi­sao u svе­tu oko nas. Nе­guj­mo jе kao sim­bol na­ših za­jеd­nič­kih vrеd­no­sti i tе­žnji.

B. Pav­ko­vić

 

 

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести