Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić, Junker i Han razgovarali o evropskom putu Srbije

26.02.2018. 17:16 09:28
Piše:
Foto: Tanjug, Dragan Kujundžić

BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom i komesarom za proširenje Johanesom Hanom. On je istakao da je obavezujući dokument s Prištinom za Srbiju najteže pitanje.

"To i jeste pre svega pitanje za Srbiju i za sve naše građane i za našu budućnost", izjavio je on na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junerom, nakon jednočasovnog razgovora u vili „Mir”.

Po Junkerovim rečima, EU želi da se odnosi Beograda i Prištine normalizuju u okviru pravno obavezujućeg sporazuma, pri čemu je dodao da „nije na nama da kažemo koji će biti uslovi i njegov karakter, već je na Beogradu i Prištini da to odrede”. On je ocenio i da je, kada je reč o putu kojim Srbija ide, smiren nakon razgovora s Vučićem, konstatujući da je „ona deo Evrope i kada uslovi budu ispunjeni, Srbija će naravno postati članica EU ”.

Srpski predsednik zahvalio se Junkeru na „otvorenosti, iskrenosti i na poštovanju koje je pokazao prema Srbiji”. Istakao je da poseta Junkera i komesara Johanesa Hana predstavlja značajan podsticaj da Srbija nastavi reforme u procesu pristupanja EU.

Pred su Srbijom teški zadaci, a ono šta ćemo izabrati kao cilj je naše unutrašnje pitanje

" Zahvalan sam Junkeru na trudu, angažmanu i svim naporima jer on nije uvek poštovao sve birokratske procedure, trudio se da nalazi najbolja rešenja na Zapadnom Balaknu. Kada sam ga molio za okvirne datume u kojima bismo mogli optimističnije da posmatramo budućnost, znao sam da nisam tražio nešto što je lako dobiti. Ne govorim da je 2025. godine garantovan ulazak, već godina koja bi mogla biti godina našeg priključenja evropskoj porodici naroda", primetio je predsednik Srbije.

Govoreći o uslovima iz briselske strategije, Vučić je istakao da je važno da pokušamo da pronađemo kompromis s Albancima, da istorijski rešimo taj odnos na drugačiji način, ne ratovima i sukobima, da imamo tu osovinu sever–jug na Zapadnom Balkanu, koja bi značila prijateljstvo između dva najmnogoljudnija naroda.


EU ne traži Dačićev harakiri

Žan-Klod Junker tvrdi da nije došao u Beograd kako bi držao lekcije Srbiji „jer Srbi su velika nacija, a Srbija zna kuda treba da ide i koji je put u budućnost”. Istakao je da EU nije ekonomski konglomerat, da je to zajednica koja se stara o dobrobiti svojih građana, a pre svega je zajednica vrednosti. To je rekao odgovarajući na pitanje upućeno predsedniku Srbije da li se slaže s ministrom Ivicom Dačićem da nećemo zbog EU izvršiti harakiri.

" Nećemo tražiti od ministra spoljnih poslova da izvrši harakiri, zaista ne bih želeo da on tako nešto uradi. Želimo dobru saradnju s prijateljima iz Srbije ", poručio je Junker.

Istakao je da prošlost postoji, ali da moramo izvući pouke iz nje.

" Srbija i EU će zajedno imati tolike prilike za razvoj. Državnici prolaze, ali narodi ostaju", rekao je predsednik Evropske komisije.


"Od mene nećete slušati junačke priče, iako dobro znate da sam dovoljno hrabar da svakome u lice kažem šta su stavovi Srbije. Važno je da mi i Albanci pronađemo kompromis, a u Briselu su samo posrednici, ali teško da bismo ikada mi samostalno seli da razgovaramo i hvala im na tome. Od 27 članica EU, 22 su priznale nezavisnost Kosova i očekuju pravno obavezujući dokument koji bi verovatno vodio suštinski ka tome, u najmanju ruku da Priština bude član UN, odnosno drugih svetskih organizacija i institucija. Pet zemalja EU to ne bi želelo. Priština bi to želela, a Beograd ne bi. U svim tim okvirima koji su teški za nas, moramo da pronađemo rešenje – da ponovim pred predsednikom EK-a – u kojem će i Beograd i Priština ponešto da izgube, i jedni i drugi da budu pomalo, ili mnogo nezadovoljni, jer to bi značilo da bismo svi pobedili",  kazao je predsednik Srbije, podvlačeći da, ako je kompromis moguć, „jedva čekamo razgovore s Albancima, pod okriljem EU na najvišem nivou”.

Naveo je da, ako to ne bude moguće, živećemo u prošlosti kao što smo i mnogo decenija i vekova unazad najviše voleli da pričamo o svojim mitovima. Izrazio je nadu da će i Albanci razumeti koliko je „za našu budućnost važan taj dogovor”.


Razgovor sa Srbima

Junker je rekao i da „voli da poseti Beograd”, da je jednom dolazio ranije, da mu je ovo druga poseta, a uskoro će, kaže, biti i treća.

Hvala predsedniku Srbije, primio nas je kao prinčeve. U Briselu često govorimo o Srbiji, a ja sam hteo i da razgovaram sa Srbima. Ovo nije nikakva inspekcija, niti prikupljanje informacija, već otvoreni razgovor – rekao je Junker.


" Ne zaboravite ono što je najvažnije: mi nećemo biti u sukobu s Albancima, ni oni s nama, ako postignemo taj dogovor. Svi zaboravljamo to, a mislim da nam je važno samo da bismo imali ubrzan evropski put. Niko ne računa koliko je za nas važno i u ekonomskom i svakom drugom političkom smislu da imamo dobre odnose s Albancima, i obrnuto, o tome se ne čuje ni reč u Prištini. A to je od presudnog značaja", primetio je Vučić, najavljujući da će uložiti sve napore kao predsednik republike da te pregovore i razgovore nastavimo u dobroj veri.

Naglasio je da „nemamo ništa što bismo krili, zamazivali narodu oči”.

"Za zamajavanje je bilo vremena u prošlosti koliko hoćete, skrivali smo teške i lake stvari, a ja to ne želim. Imali smo otvoren razgovor s Junkerom i Hanom, koga smatram takođe iskrenim prijateljem Srbije i regiona, o odnosima Beograda i Prištine", rekao je Vučić.


Impresivan deo puta

Predsednik EK-a Žan-Klod Junker izjavio je da je Srbija prešla deo puta, „i to impresivan deo puta” na putu ka EU. Dodao je da „ima još problema kada je reč o vladavini prava i da se poprave i neke stvari u pravosuđu, ali je veliki napredak ostvaren”. Istakao je da je tu i pravno obavezujući sporazum s Prištinom. Zna da je to teško, ali je uveren i u to da će Beograd pomoći da se reše sporovi koji postoje u regionu. Poručio je da EU ne može da prihvati u svoje članstvo zemlje koje nisu međusobno rešile teritorijalne sporove.

"Ne možemo da uvozimo bilateralne sporove. Važno je da ti sporovi budu rešeni pre ulaska u EU jer želimo da zemljama Balkana pružimo stabilnost, a ne da uvezemo nestabilnost",objasnio je predsednik EK-a.


Istakao je da su pred Srbijom teški zadaci, a da je ono šta ćemo izabrati kao cilj naše unutrašnje pitanje.

" Zahvalan sam Junkeru što govori ono što jeste, bez dlake na jeziku – rekao je predsednik, uz poruku: – Zahvaljujem Junkeru na održanju mira i stabilnosti u regionu jer neretko su pružali podršku i verujem da ćemo takvu podršku imati i u budućnosti."

Predsednika EK-a i komesara Hana na aerodromu je dočekala ministarka evropskih integracija Jadranka Joksimović, zajedno sa šefom Delegacije EU Semom Fabricijem. Evropski zvaničnici su u poseti regionu, Junker prvi put u mandatu predsednika EK-a, a cilj je – predstavljanje nove strategije proširenja.

S. Stanković

Autor:
Pošaljite komentar