OD 2045. MOŽEMO BITI I NETO IZVOZNIK ELEKTRIČNE ENERGIJE Đedović Handanović: Završena studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji
BEOGRAD: Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastala se danas sa delegacijom Elektroprivrede Francuske, koju je predvodio potpredsednik kompanije za razvoj nuklearnog programa Vaskis Ramani, a tom prilikom su predstavljeni zaključci Preliminarne tehničke studije radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji, saopštilo je ministarstvo rudarstva i energetike.
"Preliminarna studija je prvi korak koji nam daje smernice sa fokusom na neophodne rane korake i prioritetna infrastrukturna pitanja kako bi se izgradila čvrsta osnova za efikasan razvoj nuklearnog programa", rekla je Đedović Handanović.
Kako je istakla, u tom smislu, utvrđene su preporuke za svako od prioritetnih pitanja, vremenska dinamika, analizirane su mogućnosti za integraciju u naš elektroenergetski sistem i dostupne tržišne tehnologije, pitanje obučavanja kadrova, oslanjajući se na smernice Međunarodne agencije za atomsku energiju i značajno iskustvo Elektroprivrede Francuske kao vodećeg svetskog nuklearnog operatera.
Đedović Handanović je navela da je procena da će Srbiji biti potrebno pet do sedam godina za realizaciju prve dve faze razvoja nuklearnog programa, u skladu sa pristupom koji propisuje Međunarodna agencija za atomsku energiju.
"Prva faza obuhvata ispitivanje opravdanosti pristupa razvoju nuklearne energije pre donošenja odluke o pokretanju nuklearnog programa, postavljanje osnovnog pravnog i regulatornog okvira, uz formiranje tela koje će biti nadležno za implementaciju programa nuklearne energije. U studiju su integrisana saznanja sa tri zajedničke radionice srpskih i francuskih eksperata održane u Beogradu krajem prošle i početkom ove godine", navela je Đedović Handanović.
Đedović Handanović je navela da je Studija, čiju izradu je predvodio EDF, sprovela i preliminarnu tržišnu analizu dostupnih konvencionalnih i malih modularnih tehnologija nuklearnih reaktora, kao i da je u toku formiranje Međuresorne ekspertske radne grupe za nuklearnu energiju u okviru Ministarstva rudarstva i energetike.
Đedović Handanović je navela da su analizirane dostupne tehnologije nuklearne energije, kako bi se stekao bolji uvid u tehničku i komercijalnu zrelost modela na tržištu, pouzdanost uspostavljenih lanaca snabdevanja, kao i u stratešku usklađenost dostupnih opcija prema nacionalnim potrebama Srbije.
"U procesu smo formiranja Međuresorne ekspertske radne grupe za nuklearnu energiju, koju će činiti predstavnici relevantnih ministarstva, akademskih institucija, javnih preduzeća koja su uključena u proces i biće nadležna da prateći smernice Međunarodne agencije za atomsku energiju dalje koordinira razvojem programa", rekla je Đedović Handanović.
Ministarstvo rudarstva i energetike je prošle godine potpisalo Memorandum sa predstavnicima pet ministarstava i 20 fakulteta, naučnih instituta i energetskih preduzeća, sa ciljem okupljanja stručnih kadrova iz zemlje i inostranstva kao podršku razvoju mirnodopske primene nuklearne energije, navedeno je u saopštenju.
"Posebnu pažnju ćemo posvetiti izradi strategije za razvoj stručnih kadrova i privlačenju domaćih stručnjaka iz zemlje i inostranstva koji imaju bogato iskustvo u razvoju nuklearnih tehnologija", naglasila je Đedović Handanović.
Preliminarna tehnička studija radi razmatranja mirnodopske primene nuklearne energije u Srbiji navodi i procenu troškova za sprovođenje prve dve faze nuklearnog programa i analizira mogućnosti integracije nuklearnog postrojenja u elektroenergetski sistem Srbije.
"Najvažnije je da li i kako naš prenosni sistem može da integriše nuklearno postrojenje. U svakom od scenarija koji studija predlaže uključivanje nuklearnih reaktora ne bi ugrozilo našu prenosnu mrežu, prema preliminarnim procenama, koje je potrebno da potvrde dodatne analize u daljem procesu. U jednom od scenarija nakon 2045. uz nuklearnu energiju možemo biti i neto izvoznik električne energije uz značajnu dekarbonizaciju energetskog sektora", rekla je Đedović Handanović.
Đedović Handanović je navela da je prema procenama francuskih partnera potrebno oko 30 miliona evra za sprovođenje prve dve faze nuklearnog programa u narednih pet do sedam godina.
Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Francuske elektroprivrede (EDF) o uspostavljanju okvira za dugoročni dijalog u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije potpisan je u Parizu prošle godine u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.