Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŽIVOT U EU SVE SKUPLJI Nemačka i dalje ima najskuplju struju za domaćinstva: 38 evra za 100 kilovat-sati! ŠVEĐANI GAS PLAĆAJU BAŠ PAPRENO Evo gde sirotinja još može da se ogreje

01.07.2026. 20:44 20:50
Piše:
Izvor:
Tanjug
цене
Foto: pexels.com

BRISEL: Domaćinstva u Nemačkoj plaćala su najvišu cenu električne energije u Evropskoj uniji tokom prve polovine 2025. godine, dok je prirodni gas bio najskuplji u Švedskoj, objavio je danas Evrostat.

Prema podacima evropske statističke službe, prosečna cena električne energije za domaćinstva, uključujući poreze i dažbine, iznosila je 38 evra za 100 kilovat-sati u Nemačkoj, 36 evra u Belgiji i 35 evra u Danskoj, preneo je Rojters.
 

Najniže cene zabeležene su u Mađarskoj (10 evra za 100 kWh), Malti (12 evra) i Bugarskoj (13 evra).
 

Kod poslovnih potrošača najviša cena električne energije registrovana je u Irskoj, dok je najniža zabeležena u Finskoj.
Podaci pokazuju i velike razlike u poreskom opterećenju.
 

U Danskoj gotovo polovina konačne cene električne energije otpada na poreze i dažbine, dok su u Holandiji, Irskoj i Luksemburgu državne subvencije bile toliko velike da su imale negativan efekat na konačnu cenu za domaćinstva.
 

Kada je reč o prirodnom gasu, domaćinstva u Švedskoj plaćala su najvišu cenu u Evropskoj uniji - 21 evro za 100 kilovat-sati, ispred Holandije (16 evra) i Danske (13 evra), dok su najniže cene zabeležene u Mađarskoj (tri evra), Hrvatskoj (pet evra) i Rumuniji (šest evra)
 

Za poslovne korisnike prirodni gas bio je najskuplji u Švedskoj, dok su najniže cene zabeležene u Bugarskoj, Grčkoj, Belgiji, Španiji, Hrvatskoj, Litvaniji i Portugalu.
 

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar
(VIDEO) UŠTEDA STRUJE I DO 25% Pokrio krov šoljama za čaj i rashladio kuću uz značajno umanjenje potrošnje energije INDIJSKI ARHITEKTA ŠOKIRAO SVET
k

(VIDEO) UŠTEDA STRUJE I DO 25% Pokrio krov šoljama za čaj i rashladio kuću uz značajno umanjenje potrošnje energije INDIJSKI ARHITEKTA ŠOKIRAO SVET

01.07.2026. 17:42 17:48