Srpska prirodna i organska kozmetika na putu ka globalnom tržištu
Mikro kompanije čine 84,1 odsto proizvođača prirodne i organske kozmetike u Srbiji, dok su 79 procenata zaposlenih žene.
Ovaj sektor predstavlja uspešan primer ženskog preduzetništva i ima veliki potencijal za dalji rast i razvoj, pokazala je analiza Privredne komore Srbije (PKS).
Domaće kompanije u 2025. proizvele su 2,5 miliona jedinica proizvoda prirodne i organske kozmetike, razvile 308 formulacija, a skoro petina ih redovno izvozi na svetska tržišta.
Služba za organsku proizvodnju PKS izradila je sveobuhvatnu analizu sektora prirodne i organske kozmetike u Srbiji, sa ciljem da se ova oblast bolje sagleda i da se stvori osnova za sistematičnu i ciljanu podršku proizvođačima. Analiza je pokazala da se sektor razvija na osnovama domaćih sirovina, znanja i preduzetničke inicijative, pri čemu posebno mesto imaju žene koje su snažno prisutne u ovoj oblasti.
Istraživanje obuhvata proizvođače kozmetičkih proizvoda na bazi prirodnih sastojaka, a podaci se prikupljaju anketiranjem i kroz terenske posete kompanijama. Anketa je do sada obuhvatila polovinu identifikovanih proizvođača, dok se terenske posete nastavljaju sa ciljem da se obuhvate svi prepoznati učesnici u sektoru.