Od jeseni u školama u Vojvodini ponovo 17.000 prvaka
NOVI SAD: Da bi na jesen postali đaci prvaci, bezmalo 17.000 predškolaca u Vojvodini rođenih od 1. marta 2013. do kraja februara 2014. godine, moraće prvo da se upišu u osnovnu školu i prođu testiranje.
S ovom brojkom ovogodišnja generacija prvaka dostigla je onu od pre dve godine, dok je prošlogodišnja generacija bila za par stotina manja. Ove godine, zbog epidemije korona virusa, ovaj posao počeće nešto kasnije.
Naime, mada su roditelji predškolaca od 1. aprila mogli da stupe u kontakt sa školom u koju žele da upišu svoje dete preko nove usluge "Iskazivanje interesovanja za upis u osnovnu školu" na Portalu eUprava, kao i telefonskim putem, od danas, pa sve do 10. jula na redu je drugi upisni korak. Naime, tada će moći da zakažu datum upisa i testiranja deteta, a na raspolaganju biće im termini od 1. juna do 20. jula. Ove godine će sva dokumenta za upis, a to su izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o prebivalištu, pohađanju pripremnog predškolskog programa i lekarsko uverenje, škola pribaviti sama putem elektronske usluge eUpisa, po službenoj dužnosti. Izuzetak su jedino lekarski pregledi obavljen pre 16. marta ili obavljeni kod privatnog lekara, koje roditelj mora sam dostaviti školi.
Da podsetimo, škole su dužne da obezbede da testiranje budućeg đaka kod školskog psihologa ili pedagoga, na zahtev roditelja, bude na maternjem jeziku deteta ili uz prevodioca koga preporučuje nacionalni savet nacionalne zajednice, a kod dece s motoričkim i čulnim smetnjama uz primenu oblika ispitivanja na koji dete može optimalno da odgovori. Ovo ispitivanje ne služi za proveru spremnosti deteta za polazak u školu, nego ujednačavanju odeljenja i polazna je osnova za dalje praćenje napredovanja deteta.
Kako je uvođenje inkluzije u škole donelo obavezu škole da na zahtev roditelja, upiše svako dete, bez obzira na eventualne smetnje, već posle ovog ispitivanja škola može da utvrdi da je za određeno dete potrebno doneti individualni obrazovni plan ili da će mu biti potrebna dodatna podrška za obrazovanje, a ako to zahteva finansijska sredstva, upućuje pismeni zahtev izabranom lekaru nadležnog doma zdravlja za procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške koje utvrđuje interesorna komisija.
Bez obzira na inkluziju i dalje postoji i mogućnost upisa u školu za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju. U ove škole mogu, uz saglasnost roditelja, da se upišu deca uz preporuku izabranog lekara nadležnog doma zdravlja, a na osnovu procene potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške učeniku.
Nažalost još uvek ima i roditelja koji se moraju primoravati da dete upišu u školu. Ministar prosvete Mladen Šarčević prošle godine izjavio je da Zakon predviđa novčanu kaznu do 100.000 dinara za roditelja, odnosno staratelja, ako namerno ili bez opravdanih razloga ne upiše dete u osnovnu školu ili ako dete bez opravdanih razloga ne pohađa nastavu u njoj.
Proveri spremnosti za polazak u školu podležu samo deca od šest do šest i po godina koju roditelji žele pre vremena da upišu u školu, jer Zakon to dozvoljava. Ovu proveru radi školski psiholog i posle nje može da preporuči upis deteta u prvi razred ili odlaganje polaska za godinu dana, uz nastavak pohađanja pripremnog predškolskog programa, to jest da dete sačeka svoju generaciju. U ovom drugom slučaju roditelj, odnosno staretelj može da podnese zahtev školskoj komisiji, koju čine psiholog, pedagog, učitelj i pedijatar deteta, za ponovno utvrđivanje spremnosti za upis u školu, a ova komisija posle toga može da ipak odobri upis ili potvrdi njegovo odlaganje za godinu dana.
Zakon kaže i da dete starije od sedam i po godina, koje zbog bolesti ili drugih razloga nije upisano u prvi razred, može da se upiše u prvi ili odgovarajući razred na osnovu prethodne provere znanja.
D. Devečerski