Država sprema otkaze za 9.000 prekobrojnih činovnika
uključujući tu i lokalna javna preduzeća.Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički saopštila je na konferenciji za novinare da je trenutno u državnoj upravi 493.505 zaposlenih na određeno i neodređeno vreme i po ugovoru o delu, napominjući da ranije spominjana cifra od 780.000 uključuje i javna preduzeća na republičkom nivou.
Ona je istakla da će prirodan odliv biti manji od planiranog, odnosno jedan odsto, što znači da će u penziju ove godine otići oko 4.900 ljudi. Kako je objasnila, na kraju prošle godine u penziju je otišao veliki broj ljudi, oko 3,6 odsto onih koji primaju platu iz državne kase, zbog čega neće biti neophodno da se javna uprava u 2015. godini smanjuje pet odsto, koliko je bilo dogovoreno aranžmanom s Međunarodnim monetarnim fondom.
Ministarka Udovički je istakla da će otpuštanja iz javne uprave možda biti veća nego što je sada procenjeno, radi uklapanja u buyet. Ona nije mogla navesti kolike će biti uštede usled smanjenja javnog sektora u 2015. godini, ali je dodala da će racionalizacija u tom sektoru biti nastavljena i naredne dve godine, po dogovoru s MMF-om.
– U principu smo s -omMMF dogovorili da se ušteda ostvari na nivou mase zarada, a ne broja zaposlenih – kazala je Kori Udovički. – No, š bitno je da je broj onih koji će otići manji od onog o kojem se u prvom trenutku govorilo s MMF-om.
Zakon koji određuje maksimalan broj zaposlenih u javnoj upravi trebalo bi da bude usvojen u parlamentu početkom jula, nakon toga uslediće Vladine odluke, na osnovu predloga resornih ministara, da bi u roku od 60 dana bile usvojene i nove sistematizacije radnih mesta. Samim tim, Kori Udovički očekuje da će prvi koraci u racionalizaciji državne uprave uslediti u septembru. Oni koji odu iz države uprave dobiće otpremnine u skladu sa zakonom. Iako je bilo nekih razmišljanja, stimulativnih otpremnina neće biti.
– Nove mere neće ugroziti funkcionalnost ni državne uprave, niti lokalnih javnih preduzeća – tvrdi ministarka.
Ne želeći da navodi u kojim lokalnim samoupravama ima najviše viška, Kori Udovički je samo navela da ih je 80 odsto i da samo petinu „lokala” ne čeka seča administracije. Ona je upozorila na to da „treba da požurimo s racionalizacijom jer je sa svakim danom odlaganja teže sa zadatim brojem zaposlenih uklopiti se u budžet”.
– Uklapamo se u buyetski okvir za 2016. godinu, koji je u odnosu na broj zaposlenih i zarade iz oktobra 2014. smanjen 2,5 odsto – podsetila je ministarka.
Dodala je i da će Zakon o zabrani zapošljavanje važiti do kraja ove godine i u tom prelaznom periodu i dalje će biti potrebna dozvola Vladine Komisije za novo zapošljavanje.
S. Stanković
Agencije i čardaci
U Srbiji postoji 98 raznih organizacija koje se mogu računati kao agencije. Po rečima Kori Udovički, 46 ih je deo izvršne vlasti, organi u sastavu ministarstava, ili posebne organizacije u Vladi Srbije. Tu je zaposleno 20.425 ljudi. Samo 16 je nezavisnih tela i samostalnih organa, koji zapošljavaju 980 ljudi, dok četiri organizacije obaveznog socijalnog osiguranja imaju 8.182 zaposlena, a u 14 javnim agencijama radi 1.552 zaposlena.
– Tek onda dolazi onih 18 koje su „čardaci ni na nebu ni na zemlji“, koje zapošljavaju 1.468 ljudi – rekla je ministarka Udovički, dodajući da se tu misli na Akreditaciono telo Srbije, Kriminalističko-policijsku akademiju, Zavod za sport i medicinu sporta, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, Pravosudnu akademiju, Zavod za unpaređivanje obrazovanja i vaspitanja, Građevinsku direkciju Srbije, Agenaciju za osiguranje i finansiranje izvoza Srbije...