Gas možda pojeftini za još 20 odsto
američkog dolara. Naime, od prvog dana juna taj energent će individualni potrošači gasa/domaćinstva plaćati 5,1 odsto manje nego sada, dok će za korisnike javnog snabdevanja cena kubika biti 5,4 odsto niža. Kubik će biti jeftiniji oko 2,70 dinara u proseku pa će cena za individualne potrošači biti oko 50 dinara, bez uračunatog poreza na dodatu vrednost, koji iznosi deset odsto. Kada se i ta stavka doda, potrošači će kubik plaćati oko 60 dinara – neki malo manje, neki malo više, jer cene nisu iste kod svih distributera.
Cena gasa, praktično, duže od godine nije išla naniže – poslednji put snižena je u decembru 2013. godine. Budući da je sada potrošnja gasa veoma mala jer nema grejanja, potrošači to snižnjenje neće se posebno osetiti, ali je moguće da će kubik i dalje ići naniže. Naime, to je rekao ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ukazavši na to da očekuje da će u trećem i četvrtom kvartalu ove godine cena gasa biti dodatno snižena, a da podsetimo, to je više puta najavljivao i generalni direktor JP „Srbijagas” Dušan Bajatović.
Dakle, kubik je od ponedeljka jeftiniji, a koliko će koštati kada počne grejna sezona sada je teško reći, ali se ipak nešto može pretpostaviti. Naime, sadašnja cena gasa je oko 270 dolara za 1.000 kubnih metara, bez transportnih troškova (kroz Mađarsku i našu zemlju), koji su za tu količinu gasa oko 80 dolara. U trećem kvartalu očekuje se cena gasa od oko 220 dolara, dok bi u četvrtom 1.000 kubnih metara tog energenta trebalo da košta oko 210 dolara, takođe bez transportnih troškova.
Iako je to 60 dolara manje nego sada, ili oko 20 odsto, nije izvesno da će cena gasa u Srbiji za individualne potrošače gasa biti za isto toliko niža jer je važan faktor koji utiče na formiranje cene gasa i kurs dolara. Ipak, trebalo bi očekivati da će se u ovogodišnju grejnu sezonu, koja startuje u oktobru, krenuti s cenom gasa nižom od ove koja će početi da važi 1. juna, a svakako jeftinije nego početkom ove godine, kada je 1.000 kubika koštalo 340 dolara. Takođe, trebalo bi očekivati da će gas biti jeftiniji nego početkom grejne sezone koja je završena jer je 1.000 kubnih metara gasa u poslednjem tromesečju prošle godine koštao 380 dolara, bez transportnih troškova.
Ipak, treba sačekati početak grejne sezone, iako će, ukoliko se u poslednje tromesečje ove godine uđe s cenom gasa od 210 dolara za 1.000 kubika, ona biti niža čak 170 dolara nego na početku prošle grejne sezone. Međutim, to nije tako prosta račinica jer se cena gasa izračunava po određenoj formuli, u kojoj je, osim cene nafte, izuzetno važan i kurs dolara, a vrednost američke valute bila je presudna i prilikom promene cene gasa u Srbiji u martu.
Naime, tada je kubni metar gasa poskupeo, iako je nabavna cena bila niža, pošto je kurs dolara značajno porastao. Da podsetimo, nabavna cena prirodnog gasa u prvom kvartalu ove godine bila je 8,6 odsto niža, ali je kurs dolara bio 16,8 odsto viši u odnosu njegovu vrednost prilikom promene cena gasa koja je prethodila martovskoj, pa je, umesto sniženja cene gasa, kubik poskupeo.
O tome da je vrednost dolara promenljiva i, nažalost, ne ide naruku potrošačima gasa, govori i podatak da je polovinom marta srednji kurs bio oko 114 dinara za dolar, poslednjeg dana februara za tu valutu bilo je potrebno 107 dinara, dok je juče srednji kurs dolara bio 110 dinara.
D. Mlađenović
Visoka cena smanjuje broj potrošača
Sniženje cena sigurno će obradovati individualne potošače gasa, kojih je oko 250.000, bez obzira na to što je sada potrošnja gasa mala. Međutim, zvog visoke cene tog energenta i nemogućnosti da se plaćaju računi, mnogo je onih koji imaju priključak, ali ne koriste gas. U Agenciji za energetiku kažu da je tokom ove godine gas kupovalo 225.000 domaćinstava.