Suđenje za „satelit” ponovo na početku
U Prvom osnovnom sud u Beogradu iznova je počelo suđenje bivšem ministru odbrane SCG Prvoslavu Daviniću zbog slučaja „satelit“, a nakon odluke viših sudskih instanci
da vođenje procesa za optužbe koje ga sumnjiče za krivično delo nesavesnog rada u službi u vezi s ugovorom od 4. juna 2005. s izraelskom firmom „Imidžsat internešenel” o zakupu satelita nije zastarelo.
Kako „Dnevnik” saznaje, na ročištu održanom bez prisustva javnosti, odbrana je zatražila da se prevede na srpski jezik odluka Arbitražnog suda u Londonu, doneta u korist izraelske strane u sporu protiv Srbije po tužbi za neizvršenje ugovora, kao i da se pribave dokumenta, svi dokazi koji su izvedeni u postupku arbitraže u Londonu na osnovu kojih je doneta odluka.
Po našima dobro obavešenim izvorima, odbrana traži i da se pribavi rešenje Privrednog suda u Beogradu kojim se priznaje odluka Arbitražnog suda u Londonu, budući da po Zakonu o arbitraži strana arbitražna odluka ima snagu domaće pravnosnažne sudske odluke pošto je prizna nadležni sud republike.
Jednim od predloga odbrana traži da se od Generalnog sekretarijata Vlade Srbije kao pravnog sledbenika istoimene institucije sada bivše državne zajednice SCG, pribavi više dokumenata, a pre svega zapisnici sa sednica državnih organa SCG na kojima se govorilo o nabavci satelita. Odbrana je, po saznanjima „Dnevnika“, istakla novi predlog da sud donese odluku o apsolutnoj zastarelosti u tom procesu protiv Davinića. Suština je da je proteklo duplo vreme zakonom predviđene kazne za krivično delo nesavesnog rada u službi od 4. juna 2005. godine i postupkom obuhvaćenog događaja.
Inače, Prvi osnovni sud je rešenjem od 16. juna prošle godine stao na stanovište da je nastupila zastarelost za vođenje tog krivičnog postupka, a Viši sud u Beogradu je to rešenje ukinuo, uvaživši argumentaciju žalbe Prvog osnovnog javnog tužilaštva. Optužnica Davinića tereti da je ugovor s firmom „Imidžsat“ o pravu korišćenja satelita „zaključio protivno Uredbi o pokretnim stvarima za posebne namene Ministarstva odbrane, bez saglasnosti Uprave za budžet i finansije MO i pravne uprave MO i bez saglasnosti Direkcije za imovinskopravne poslove MO“.
Podsetimo, sporni ugovor nije realizovan, ali su Izraelci pokrenuli arbitražni postupak protiv Srbije, koja ga je izgubila, i konačnom odlukom Arbitražnog suda u Londonu obavezana je na to da izraelskoj strani plati odštetu od 37 miliona evra.
Bivši ministar Davinić pak tvrdi da juna 2005. „uopšte nije potpisao obavezujući dokument, već samo predugovor, koji nikada nije verifikovan“. On u odbrani insistira na tome da se „rasvetli kako se uopšte Srbija našla u postupku arbitraže kao tužena od izraelske strane, s obzirom na to da u vezi s temom o satelitu uopšte nije bila involvirana Vlada Srbije već isključivo Savet ministara tadašnje zajednice SCG, koja je postojala i u vreme kada je pokrenuta arbitraža“.
Davinićeva odbrana je tokom suđenja. dok je bilo otvoreno za javnost, tražila da sud „za potrebe postupka pribavi zapisnike sa sednica nadležnih organa Zajednice SCG pre 4. juna 2005. godine, odluku Saveta ministara SCG od 17. januara 2006. godine, kao i zapisnike sa sednica Vlade Srbije održanih novembra 2005. te marta i aprila 2006. godine“.
J. J.