Zagonetne slike Dragana Jankova
U Galeriji Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine (SULUV) na Bulevaru Mihajla Pupina 9, otvorena je izložba slika poznatog novosadskog umetnika Dragana Jankova, koja se može pogledati do 29. aprila.
Izloženo je, po ličnom izboru autora, dvadesetak slika iz najrazličitijih faza njegovog rada, te predstavljaju retrospekciju njegovog rada i osobitog slikarskog opusa, koji je nastajao od studentskih dana polovinom osamdesetih godina dvadesetog veka, pa sve do danas.
O autentičnom svetu slika Dragana Jankova, bojama i motivima, u propratnom tekstu uz ovu izložbu, piše novosadski književnik Slobodan Tišma, ističući da je ključna reč na njegovim slikama, ispred i iza svakog krajolika, „SLOBODA”, koja je bespredmetna i izvanprostorna, sloboda od svake prinude, od svakog zadatka. Naslikane reči, kako Tišma dodaje, govore o konceptualizaciji slike, o njenoj nevidljivosti, ili onostranosti, iza svakog njegovog pejsaža stoji nešto drugo, neki drugi pejsaž, kao neka nevidljiva suština.
- Slike Dragana Jankova u svoj svojoj transparentnosti kao da skrivaju nešto, one su zagonetne. Postoji tu neki neuhvatljivi fluid, nečujna muzika koja lebdi iznad svakog pejzaža. Blagi nevidljivi vetar struji slikama, kao ovaploćenje sveopšteg pretapanja i prožimanja. Njegove slike su ugođajne, posmatrajući ih, osećamo zadovoljstvo. Dakle, u pitanju je neka vrsta iluzionizma, slika se ne bavi analizom, razlaganjem, nego sinestezijom, mešanjem različitih fluidnih elemenata koji afirmišu radost. Posmatrajući ove slike teško je ne setiti se čuvene Pikasove slike „Radost življenja”, gde su takođe potka svega more i morski pejzaž. More je Draganova večita tema, zapravo pogled na pučinu, posmatranje mora iz sigurnog zaklona umetnikovog ateljea – navodi Slobodan Tišma. Voda i svetlost, Sunce i Okean stoje, po Tišminim rečima, nasuprot sitnim profanim predmetima svakodnevne upotrebe. „Večnost ponovo pronađena”, kako bi rekao Artur Rembo, podseća Tišma.
- Slike su pune citata, puno je iskaza ljubavi, pre svega, prema modernoj umetnosti koja se otkriva kao realan utopijski prostor, ali ne kao prostor bekstva, nego kao jedini moguć i apsolutno bitan, u pitanju je neka vrsta zemaljskog raja u kome prebiva umetnik koji je „mornar na kopnu”, kako reče opet jedan veliki pesnik, Rafael Alberti – ukazuje Slobodan Tišma.
Dragan Jankov je dosad izlagao je na 25 samostalnih i preko 200 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je osam nagrada za slikarstvo. Živi i stvara u Novom Sadu, u ateljeu u Masarikovoj 7.
N. Pejčić