ISTORIJSKI POVRATAK NA MESEC NASA šalje posadu na NAJDUŽI LET U SVEMIRU
Američka svemirska agencija NASA najavila je da planira da već 2026. godine pošalje četvoročlanu posadu astronauta u istorijsku misiju preleta oko Meseca, koja će predstavljati najduže svemirsko putovanje američkih astronauta do sada.
Rekordno dug let će se poklopiti sa 250. godišnjicom osnivanja Sjedinjenih Država, koja obeležava potpisivanje Deklaracije o nezavisnosti 4. jula 1776. godine, pojasnio je Administrator NASA Džared Isakman.
- Ove godine, američki astronauti će napraviti najduže svemirsko putovanje u istoriji i vratiti se u svemir oko Meseca, napisao je Isakman na društvenoj platformi X.
Rekordno dug let će se poklopiti sa 250. godišnjicom osnivanja Sjedinjenih Država, koja obeležava potpisivanje Deklaracije o nezavisnosti 4. jula 1776. godine, pojasnio je Isakman.
Pre sletanja Artemisa III na Mesec 2027. godine, NASA planira da sprovede misiju preleta pod nazivom Artemis II, što će biti prva misija svemirske agencije sa posadom na Mesec u više od 50 godina. Desetodnevna misija, čije je lansiranje planirano za februar 2026. godine, nosiće četiri astronauta na svemirskoj letelici Orion za prelet Meseca i povratak na Zemlju.