Ćorcima na gradonosne oblake
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o odbrani od grada, čijom primenom će biti značajno unapređen sistem protivgradne odbrane i precizirane nadležnosti na republičkom,
pokrajinskom i lokalnom nivou uprave. Tim dokumentom uređuje se i stabilan način finansiranja poslova odbrane od grada, s preciznim definisanjem uloge i obaveza jedinica lokalne samouprave.
No, kada će se pomenuti predlog zakona naći pred poslanicima Skupštine Srbije i kada će stupiti na snagu još uvek je nezivesno, a do tada je Srbija nespremna za odbranu od grada jer, i pored toga što je zvaničan početak sezone odbrane počeo 15. aprila a Sektor MUP-a Srbije za vanredne situacije za ovu sezonu ima svega četvrtinu neophodnih raketa. Naime, za sezonu treba najmanje 12.000 raketa, a sa zalihama iz prošle godine i uz nabavku koja je u toku, moći će se podmiriti svega polovina, što je i dalje daleko manje od potrebe. Po rečima pomoćnika načelnika Sektora za vanredne situacije Bobana Stevanovića, od prošle godine ostalo je 3.300 raketa, a MUP upravo nabavlja još 2.900.
– Osim našeg sektora, rakete za svoje stanice mogu nabavljati i lokalne samouprave – kaže Stevanović. – Nadamo se da će i ove godine situacija s brojem raketa biti bolja uz učešće gradskih vlasti. Prošle godine 61 opština kupila je 3.100 protivgradnih raketa.
Kako stvari sada stoje, oko pet miliona hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega 1,8 milion u Vojvodini, braniće se s upola manje protivgradnih raketa od potrebnog broja. Problem s manjkom raketa, ali i strelaca, traje već desetak godina. To je dovelo do toga da strelcima u 12 aktivnih protivgradnih centara ništa ne vredi spremnost i obučenost da se suprotstave „crnim oblacima” kad nemaju čime da dejstvuju.
LJ. Malešević