Prosvetnim radnicima u novembru jednokratna pomoć
Zaposleni u prosveti, njih oko 108.000, dobiće u drugoj polovini novembra jednokratnu pomoć, a visina pomoći biće predmet razgovora premijera Aleksandra Vučića i čelnika sindikata,
u ponedeljak, 2. novembra, saopštili su juče predstavnici prosvetnih sindikata. Pomoć bi trebalo da bude isplaćena između 20. i 30. novembra, a sindikati traže iznos do jedne plate, rečeno je na konferenciji čelnika četiri reprezentativna sindikata obrazovanja i navedeno da je to dogovoreno, tokom razgovora s predstavnicima Vlade Srbije.
Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović rekao je da je u štrajku upozorenja, u prepodnevnoj smeni učestvovalo 1.017 škola, članica ta četiri sindikata, od 1.800 matičnih škola u Srbiji. On je istakao da je za prosvetne radnike jako važna jednokratna pomoć, jer su izgubili 30.000 do 60.000 dinara na godišnjem nivou, zbog smanjenja plata u okviru vladinih mera štednje.
Pavlović očekuje eventualno povećanje plata za prosvetare u narednoj godini, ali ni to, kako kaže, neće biti dovoljno, pošto se najavljuje rast plata za, kako je rekao, oko tri odsto.Prema podacima koje je za “Dnevnik” izneo predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Ranko Hrnjaz, juče je u Vojvodini više od 300 škola, u prepodnevnoj smeni, učestvovalo u štrajku upozorenja. Po njegovim rečima, mada se očekivalo i veće učešće škola, štrajk je uspeo. Na njega se odazvalo gotovo 60 odsto škola.
- Posle dužeg vremena, u tri dana, održana su tri sastanaka predstavnika sindikata s nadležnima u Ministarstvu prosvete i Vladi Srbije i to je pomak, a dogovoreni su i sledeći koraci u rešavanju zahteva prosvetara – rekao je za naš list Hrnjaz.Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković, govoreći o Zakonu o platnim razredima, rekla je da u tom tekstu, koji je na javnoj raspravi, nema onoga što su predlagali sindikati.
“Ne želimo da nas država istakne kao najvažnije, ali smatramo da je došlo vreme za malo pravde za prosvetne radnike”, rekla je Janković. Ona je navela da postoje određene grupe zaposlenih u javnoj upravi koje nisu obuhvaćene zakonom, kao što su javna preduzeća, državne agencije, funkcioneri.
Sindikalci su ukazali na raširenu korupciju u obrazovanju, i to među direktorima škola, koji “čuvaju mesta” i ne žele da zaposle ljude s liste tehnoloških viškova.
“Korupcija je pojela obrazovanje”, rekao Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola i istakao da su sindikati tražili smenu najmanje 12 direktora zbog kršenja zakona, a da je takvih oko 200 u Srbiji. Samo jedan direktor, kako je rečeno, za godinu dana uzeo je 15 miliona dinara.
V. Crnjanski