Trščare propadaju, vlasnici se nadaju
Po svemu sudeći, na pomolu je rešenje za kuće-trščare u Ulici Kraljevića Marka. Objekti koji su, po Odluci Vlade Republike Srbije, ocenjeni kao prostorno-kulturno-istorijska
celina – kulturno dobro, godinama su bili pre svega muka za njihove stanovnike. Razlog je dobro poznat – prokišnjavali su i postajali sve neuslovniji za život. Država nije imala novca za njihovu valjanu rekonstrukciju i sanaciju, a njihovim vlasnicima nije bilo omogućeno da sami nešto preduzmu.
Na osnovu Odluke o izradi izmena i dopuna Plana generalne regulacije novog gradskog centra s okruženjem, biće obuhvaćen približno 1,63 hektar, pa tako i deo gde su trščare. Uslovi i smernice za uređenje i građenje obuhvaćenog prostora definisani su Planom regulacije novog gradskog centra s okruženjem. Radi se na stvaranju planskog osnova za utvrđivanje pravila za izgradnju objekata, preispitivanje visinske regulacije i regulacionih i nivelacionih rešenja saobraćajne i komunalne infrastrukture. Kako saznajemo, sledi i definisanje parametara za izgradnju i uređenje kompleksa s višeporodičnim stambenim objektima, uz obavezu razrade urbanističkog projekta. Odluku o izmenama i dopunama Plana izradiće JP „Urbanizam”, Zavod za urbanizam Novi Sad.
Novac za izradu odluke o izmenama i dopunama Plana obezbedio je Petar Moljac iz Ulice Kraljevića Marka 36, koji, na neki način, zastupa i interese većine stanovnika kuća-trščara.
– Za sada mogu da kažem da je od svega najvažnije to što je konačno naše pitanje pokrenuto s mrtve tačke – rekao je nedavno za naš list Moljac. – Da li će nam biti omogućeno da sami brinemo o našim kućama, da ih renoviramo, sagradimo nove ili pak razmatramo eventualnu ponudu u stambeno-poslovnom prostoru u odgovarajućoj kvadraturi, pokazaće vreme. Dugo godina ništa se po tom pitanju nije dešavalo, a sada, ipak, dobijamo novu nadu da će se rešenje našeg problema ubrzati. Za koje vreme, neizvesno je da prognoziram, ali se nadam da nećemo morati da čekamo godinama.
Na tom prostoru planira se da pretežna namena bude višeporodično stanovanje, koje bi činili objekti visine do četiri sprata plus potkrovlje. Novi kompleks ne bi smeo da narušava princip održivosti i morao bi da poštuje urbano nasleđe, uz optimalan odnos između izgrađenih i neizgrađenih fizičkih struktura. Jedinstveni kompleks površine oko 1,28 hektar namenjen za višeporodično stanovanje, uz Ulicu Kraljevića Marka omogućio bi izgradnju objekata visine tri sprata (u nekim slučajevima i do četiri) plus potkrovlje, dok bi u unutrašnjosti bloka bila moguća izgradnja objekata višeporodičnog stanovanja, čak do devet spratova.
U obilasku trščara, neporedno posle ulaska u 2016. godinu, uočili smo da ih „zub vremena” ne štedi. Neke su se urušile, dok u pojedinim stanovnici još uspevaju da se bore sa svakodnevicom. Zatekli smo tako vlasnika jedne od trščara Valerija Prodanova, kako u kolicima u dvorište unosi ogrev.
– I dalje nas najčešće posećuju novinari – kaže Prodanov, koji od rođenja, tačnije od 1975. godine, živi na toj adresi. – U centru Novog Sada prinuđeni smo da kupujemo brikete jer, kada smo želeli da se priključimo na centralno grejanje, nije nam dozvoljeno pošto bismo tako narušili celinu koja je bila pod zaštitom.
Na pitanje čemu se nadaju posle skidanja zaštite, Prodanov je rekao:
– Nemamo još nijedan zvaničan dokument koji bi nas jasno uputio na postupke. Mi bismo najviše voleli da nam bude omogućeno da sami izaberemo hoćemo li da saniramo objekte, porušimo ih i na njihovom mestu sagradimo nove, prodamo ih, ili pak u zamenu dobijemo odgovarajući broj kvadrata od zgrada koje se tu budu gradile – istakao je Prodanov, napomenuvši da je većina stanara trščara emotivno vezana za taj kraj i da bi voleli da ostanu u Ulici Kraljevića Marka ukoliko dobiju mogućnost da sami izaberu po njih najbolju opciju.
S. Savić