Širok spektar drva, uglja, ali i cena
Stovarišta ogreva snabdevena su dovoljnim količinama uglja i drveta za ovu grejnu sezonu, koja je uveliko u toku.
– Na lageru imamo dovoljne količine ogreva i ne očekujemo da će biti zastoja u daljoj nabavci – rekao je zaposleni u „Maj-Gor“ stovarištu Goran Spasojević. – Male su jedino zalihe briketa od drveta jer su suvi i mogu se odmah ložiti. Da li će stizati još, za sada nemamo informaciju.
Po njegovim rečima, najtraženiji je sušeni drveni ugalj „vreoci“, koji košta 13.000 dinara tona. Na ovom stovarištu u ponudi su još i sirovi ugalj „kolubara“ po 8.000 dinara tona, od kamenih su zastupljeni „banovići“ i „pljevlja“ po 14.000 dinara tona, dok su briketi 20.000.
Od ogrevnog drveta, na lageru ima dovoljno bukve, a sav drveni ogrev se prodaje po 5.300 dinara kubni metar. Obavljaju i usluge prevoza, a cena zavisi od poručene količine. Za dve tone uglja, odnosno tri kubika drva ili više, usluge prevoza su besplatne za Novi Sad i okolinu, dok se za manju naručenu količinu usluga naplaćuje 1.000 dinara po toni ili kubnom metru.
Direktor stovarišta „Iskra-Pan“ iz Petrovaradina Zdravko Bjelić kaže da je situacija i kod njih za sada dobra po pitanju količine ogreva kojom raspolažu, ali i u slučaju nestanka pojedinih vrsta, problema s nabavkom neće biti. Jedino im nedostaje ugalj „kovin“.
– Kod nas je najtraženije ogrevno drvo, a raspolažemo bukvom, hrastom i bagremom – poručuje Bjelić.
Cena kubnog metra svih vrsta drveta je 5.000 dinara. Obezbeđen je i prevoz. Za Petrovaradin se plaća 200 dinara po kubnom metru, a za Novi Sad 400.
Od uglja, raspolažu „kolubarom“ po 7.000 dinara tona, „kostolac“ se prodajepo 7.300, dok „stanari kocka“ iz BiH staju 9.100 dinara tona. Ugalj „sušeni vreoci“ košta 12.300 dinara tona, koliko i „kreka kocka“ iz BiH, a mrki ugalj „banovići“ iz BiH košta 14.000 dinara. Ruski kameni visokokalorični ugalj se može kupiti po 19.500 dinara tona. Prevoz je obezbeđen, a cene se kreću od 500 dinara po toni za Petrovaradin, odnosno 700 dinara po toni za Novi Sad.
Iz „Viola Ko“ poručuju da već mesec nemaju ništa na lageru, pošto građani nemaju dovoljno novca za kupovinu ogreva. Politika preduzeća ne praktikuje plaćanje na rate jer, kako kažu, iz iskustva već znaju da na taj način neće uspeti da se naplate do kraja.
I. Mikloši