Jezikomanija: KalodoNT
Da li pamtite igru zvanu „Kaladont” (ustaljeno nepravilno, trebalo bi reći KALODONT)? E, time smo, u nedostatku novca za neki izlazak, ispunili dane vikenda!
Priznaćete, pomalo nostalgično, pomalo patetično, ali vreme je prošlo zaista brzo! A u igri, mnoštvo zanimljivih suglasničkih grupa na kraju reči (npr. -JZ - paradajz, špajz, -FT - lift, -LD - Arčibald... ).
Da li znate koje su sve suglasničke grupe na kraju reči kod nas dozvoljene?
U izvornim rečima, prema izvornoj fonologiji našega jezika, nema suglasničkih grupa na kraju sloga (tako ni na kraju reči). Slog posle vokala može imati samo jedan konsonant. Jedine suglasničke grupe koje su dozvoljene jesu -ST, -ŠT, -ZD i -ŽD, ali njih je formalno fonološki bolje posmatrati kao jedan konsonant (suglasnik).
Sve jačim kontaktima sa stranim jezicima, i pozajmljivanjem većeg broja reči iz njih, to pravilo je narušeno, pa smo primili reči poput kon-CERT, kon-ti-NENT, ap-sol-VENT, itd.
Primera je dosta, ali evo nekih: goLF, maRŠ), fiLM, trijuMF, liFT, teKST, šoRTS, heRC, kvaRC, teST, proteST, kaMP, paRK i parking… Zatim anglicizmi na -iNG, infaRKT, boKS, keKS, puNČ, ekspeRT, faLŠ, čiPS, reNDgen, kiLT, taLK, boRD, MaRDŽ, roLS-roJS, teNK, obeliSK, puNKT, itd.
Najčešće se govori „paradaIZ” i „špaIZ”. Znate da je to neispravno, ali -JZ je nedozvoljena grupa na kraju sloga u izvornoj štokavskoj fonologiji, ali strane reči su to pravilo razbile u književnom jeziku.
Nataša Mirković