Novosađani piju dobru vodu
Na osnovu mikrobioloških i fizičko-hemijskih analiza 558 uzoraka vode za piće iz Fabrike vode i vodovodne mreže JKP „Vodovod i kanalizacija”,
tokom marta utvrđena je zdravstvena ispravnost 98,39 odsto (549), odnosno mikrobiološka ispravnost 98,75 odsto (551) i fizičko-hemijska ispravnost 99,64 odsto (556) analiziranih uzoraka – predočila je juče lekar specijalista higijene dr Milka Popović s Instituta za javno zdravlje Vojvodine na redovnoj mesečnoj konferenciji za medije o stanju životne sredine i ispravnosti namirnica u Novom Sadu.
Kontrolom zdravstvene ispravnosti vode za piće iz osam javnih bunara na teritoriji grada, utvrđena je fizičko-hemijska neispravnost. Reč je o bunarima u Ulici 1.300 kaplara, na uglu Narodnog fronta i Šekspirove, kod „Spensa”, na bunaru „Snežna Marija” na Tekijama, na bunarima na Ribarskom ostrvu kod restorana i ispred Udruženja ribolovaca i u Ulici Alberta Tome.
– Mikrobiološka neispravnost vode za piće uočena je kod bunara „Snežna Marija” i na Ribarskom ostrvu kod restorana, te se njihova upotreba ne preporučuje – rekla je dr Popović.
Merenja su pokazala da je najveća dnevna buka na Salajci (u Partizanskoj ulici – 66,8 dB(A), večernja na Salajci – 64,9 dB(A) i na Bulevaru Mihajla Pupina – 65 dB(A), a noćna na Novom naselju – 50,2 dB(A).
– Najniže vrednosti dnevne buke tokom februara utvrđene su na Novom naselju – dvorište vrtića „Guliver” – 62,4 dB (A) i na Sajmištu – 62,2 dB(A), večernje u Zmaj Jovinoj ulici – 60,2 db(A) i na Sajmištu – 60,8 dB(A), a noćne na Novom naselju – 50,2 db(A), te iz priloženih podataka vidimo da su najbučniji delovi grada Zmaj Jovina ulica – 71,1 db(A) i Salajka – 70,5 db(A), a najtiše je Novo naselje – 61,5 dB(A) – naglasila je dr Popović.
Laboratorijska analiza zdravstvene bezbednosti i kvaliteta 123 uzorka hrane pokazala je da u šest kontrolisanih namirnica (4,9 odsto) parametri bezbednosti ili kvaliteta nisu bili usklađeni s važećom zakonskom osnovom.
S. Savić
Više obolelih od zaraznih bolesti
– Od 15. marta do 19. aprila ove godine u Vojvodini je registrovano 7.295 slučajeva zaraznih bolesti koje po važćim propisima u našoj zemlji podležu obaveznom prijavljivanju. To je 13,5 odsto više u poređenju s istim periodom prethodne godine – rekla je lekar specijalista epidemiologije prim. dr Svetlana Ilić govoreći o stanju u vezi s epidemiološkom situacijom zaraznih bolesti u pokrajini.