Drva ispunila palanačke uličice
BAČKA PALANKA: Tropske vrućine zamenilo je jesenje vreme praćeno kišom i jutarnjim temperaturama
oko 15, a dnevnim jedva nešto većim od 20 stepeni. Ovakva promena kao da je podsetila bačkopalanačke domaćine da vrelo leto kratko traje, i da na vreme valja misliti na zimu koja može biti duga i hladna. Pred mnogim kućama već su kamare drva, a one koji kupovinu nisu još obavili ova slika podseća na predstojeći trošak.
U ovdašnjim drvarama kažu da je potražnja za drvima primerena ovom dobu godine, a najviše se traži tvrdo ogrevno drvo. Cer, bukva, grab i bagrem prodaju se po ceni od 4.600 do 5.000 dinara po kubnom metru. Cena zavisi od načina plaćanja, pa oni koji plaćaju u kešu prolaze jeftinije, a oni koji plaćaju na poček moraju da plate maksimalnu cenu. Ogrev se može nabaviti preko Organizacije invalida, ali i Udruženja penzionera. Oni nude ogrevno odrvo na otplatu do 10 rata, a cena je 5.000. Potražnja za ugljem je nešto slabija, ali ga ima dovoljno kažu dobavljači.
Bačka Palanka je gasifikovana pre više od četrvt veka, ali poslednjih godina potrošnja ovog energenta, kada je reč o grejanju domaćinstava, je u značajnom padu. Zbog visoke cene kubnog metra prirodnog gasa, ali i zbog nesigurnosti u snabdevanju, oscilacijama u ceni i medijskom zbunjivanju od strane nadležnih (da li će gasa biti i pošto) domaćinstva se uglavnom greju na drvo i ugalj. Doduše, u centru Bačke Palanke radi nova kotlarnica-toplana koja toplotnu energiju isporučuje tokom grejne sezone ovdašnjim školama, poslovnom prostoru, državnim institucijama, ali zagreva i skoro hiljadu stanova u Stambenom bloku „Partizan“ u centru grada. Veliki potrošači prorodnog gasa ovde su i fabrike.
Naglo zahlađenje u julu nateralo je domaćine koji imaju malu decu, stare i bolesne, da u jutarnjim satima potpale i „smederevce“. Oni drugi, a to nije retkost, na sat dva uključe grejalice i sve nekako podseća na kasnu jesen. Dunavske plaže su opustele, a u Domu zdravlja lekari upozoravaju na adekvatno oblačenje što podrazumeva duge nogavice i rukave, čarape i dukseve, što je pre par dana bilo nezamislivo. Lekari upozoravaju da nagle promene vremena utiču najviše na osobe sa povišenim krvnim pritiskom, ali smetaju i hroničnim bolenicima, pa nije čudo što je ovih dana u celoj Srbiji zvanično pomoć lekara zatražilo 50 odsto ljudi više nego u normalnim vremenskim uslovima za ovo doba godine. Lekari upozoravaju da ovako nagle i drastične promene vremenu ne utiču samo na bolesne već i na zdrave osobe. Svi zajedno, nadaju se da će se leto uskoro vratiti.
M. Sudžum