Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Od Putina knjige, a od Tome čutura

03.09.2016. 21:36 15:28
Piše:

prošavši kroz širom otvorena vrata gostoljubivosti  Međunarodnog festivala umetnosti „Slavjanski bazar“ u Vitebsku. Posvećen slovenskoj kulturi, pored silnih koncerata, muzičkih takmičenja, pozorišnih predstava, bioskopskih projekcija, izložbi slika, užitak je bio i niz muzejskih postavki.

A jedna od najinteresantnijih, izložba ekskluzivnih diplomatskih poklona prvog čoveka ove države Aleksandra Grigorijeviču Lukašenka nazvana je „S ljubavlju Belorusiji“. Uz desetine skupocenih darova kojima je počastvovan od plejade svetskih državnika, predsednika, premijera, kraljeva, careva i raznih eminentnih ličnosti, našla se tu i izuzetno skromna drvena čutura. To mu je poklonio predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Muzejski kustosi tu čuturu nazivaju drvenom bocom ili drvenom posudom, kako piše i na eksponatskoj kartici. U staklenim vitrinama smešteni su i „Orden Svetog Save Prvog stepena“ koji je patrijarh  srpski Irinej uručio prvom čveku Belorusije, te otmena porcelanska ćasa koju je Lukašenko dobio od glumice Ivane Žigon. Podsećanja radi, Lukašenka su naš predsednik, patrijarh i glumica darivali 2014. tokom njegove zvanične posete Srbiji. Tada je na uručenju najvišeg odličja SPC predsedniku Belorusije patrijarh srpki Irinej poručio da Srbija nikada neće zaboraviti podršku Belorusije po pitanju Kosova i Metohije.

Patrijarh je istakao da je Lukašenko osvedočeni prijatelj srpskog naroda, jer je između ostalog svetu poručio da je bombardovanje Srbije bio čin protiv čoveka i protiv demokratije. Dok posmatram najviše odličje SPC kao da ođekuju reči Irineja upućene Lukašenku: „Za delatnu ljubav prema SPC srpskom narodu, naročito pokazanu njegovim istrajnim zalaganjem na očuvanju celovitosti države Srbije, kao i pružanjem neophodne humanitarne pomoći postradalima u Srbiji posle NATO bombardovanja 1999. godine, kao i u spasavanju ugroženih i pružanju neophodne im pomoći tokom ovogodišnjih katastrofalnih poplava”.

Inače, dragocena zbirka poklona predsedniku Belorusije  u Vitebsk je iz Minska doneta povodom festivala. U beloruskoj prestonici pohranjena je na više lokacija. Direktor „Nacionalnog istorijskog muzeja Belarusije“ Oleg Rižkov, koji je u Vitebsku otvorio postavku  rekao je da ona posetiocima daje i priliku da upoznaju strane diplomate i šefove država koji su darivali Lukašenka, Vladu Belorusije i narod Belorusije. Ova zemlja ima diplomatske odnose sa čak 174 države, a poklon, kao jedan od najstarijih fenomena čovečanstva, smatraju bitnim atributom međunarodnog dijaloga i saradnje, produbljivanjem i jačanjem prijateljstva, kao i izrazom zahvalnosti i dobre volje. Na izložbi su ukazali da je Belorusija suverena evropska država koja sprovodi nezavisnu i miroljubivu spoljnu politiku, da aktivno razvija saradnju sa stranim partnerima u različitim delovima sveta, i da daje značajan doprinos jačanju međunarodne bezbednosti i stabilnosti. Rižkov je posebno istakao darove predsednika Rusije Vladimira Putina – čajni servis od najfinijeg porcelana iz „Moskovskog Kremlja“, kolekciju spomen medalja povodom dva veka od rata 1812. godine, te kapitalne knjige. On je ukazao da celokupna postavka predstavlja vrlo raznoliku geografiju - Azerbejdžan, Venecuela, Vijetnam, Indija, Indonezija, Kina, Laos, Pakistan, Rusija, Srbija, SAD, Tadžikistan, Ukrajina.. Rižkov je potom objasnio da su pokloni raznoliki i po svojim sadržajima, a onda kao primer toga naveo nekoliko darova, pa i jedan iz Srbije. „Možete videti i retke nagrade: ’Ličnost godine’, koju je Lukašenko dobio za osnivanje Evroazijskog ekonomskog saveza i Carinske unije, pa najviše priznanje Srpske pravoslavne crkve - Orden Svetog Save I stepena, a tu je i Zlatni ključ’ od gradonačelnika Hajalije na Floridi, maketa svemirskog broda koju je predsednik dobio u Kini, zlatni doboš iz Vijetnama, statua Mahatme Gandija, pa umetničke slike i nakit neprocenjive vrednosti iz Ukrajine...”, naveo je Rižkov.

Teško je izdvojiti najlepše poklone, ali na prvi pogled u oči upada i kineska vaza, zatim kraljevska kruna iz Koreje, niz remek slika. Tu je i skupoceni šah od gubernatora Murmanske oblasti u Rusiji Jurija Evdokimova. Zanimljiva je i maketa lovačkog čamca izrazbarena rukama čuvenog virtuoza Istoka Filipa Adreeva, pa i Krst - medalja časti iz Bugarske povodom 135. godina od oslobođenja od Otomanskog carstva, te dar Papa Franje – dokument o Jevanđelju.

Šta reći o čoveku kojeg su darivačli državnici i pripadnici kraljenskih kuća sa svih krajeva sveta. Možda je najinteresantnije da je reč o predsedniku koga Belorusi zovu „batka“. Reč „batka“, ili kako Rusi kažu „batja“, na srpskom bi se najadekvatnije prevela kao „tata“. Uostalom, Lukašenkov slogan još u prvoj izbornoj kampanji, a od tada trijumfuje na izborima i vlada evo 22 godine, bio je „Ni sa levima, ni sa desnima, već sa narodom“.

Vladimir Đuričić

Zlatni pištolj, kalašnjikov i „majbah“ 

Predsednik Belorusije je dobio na stotine vrlo zanimljivih poklona. Na primer, automatski kalašnjikov od ministra odbrane Belorusije Andreja Ravkova i zlatni pištolj od nekadašnjeg predsednika, a danas aktuelnog ruskog premijera Dmitrija Medvedeva. Od posetilaca i novinara na festivalu moglo se čuti da je Lukašenko skroman, pa je pojedine preskupe poklone odbio da primi.

Sa pojedinim darovima, kako pričaju, ni sam nije znao šta će da radi. Tako se javno odrekao luksuznog automobila „majbah“, koji je dobio od izvesnog ruskog privrednika. To vozilo nikada nije korišćeno, ali se čuva u garaži jedne državne institucije u Minsku.

Piše:
Pošaljite komentar