Tako daleki, a tako slični
SOMBOR: Neretko zapad Bačke pohode predstavnici diplomatskog kora akreditovani u srpskoj prestonici, a Sombor je ovih dana imao priliku da ugosti i Žozea Žoaoa Manuela, ambasadora Angole.
Susret s gradonačelnicom Dušankom Golubović protekao je u prijateljskoj atmosferi, u kojoj je gradonačelnica predstavila Sombor, a ambasador Manuel, zemlju iz koje dolazi.
Kako je sam istakao ambasador Manuel, Angola je posle 500 godina kolonijalnog portugalskog jarma stekla nezavisnost 1975. godine, da bi odmah ušla u građanski rat koji je okončan bezmalo tri decenije kasnije, novembra 2002. godine. Tokom građanskog rata kompletna infrastruktura je uništena i zemlja je počela da se obnavlja, tako da prosečna stopa rasta od 2002. do 2016. godine iznosi oko osam odsto, a bilo je godina kada je stopa rasta iznosila i 23 odsto godišnje.
Prema rečima ambasadora, mada nekome može da zvuči
paradoksalno zbog geografske udaljenosti, zemlja koju predstavlja ima mnogo sličnosti sa Vojvodinom, pa se nameće zaključak da bi bilo od interesa i za Srbiju i za Angolu da se dobra politička saradnja proširi i na ekonomsku.
- Angola je bila u prijateljskim odnosima sa bivšom Jugoslavijom, a politička saradnja i prijateljski odnosi nastavljeni su i sa Srbijom – kazao je ambasador, koji je više podataka o istoriji Sombora saznao prilikom razgledanja znamenite slike „Bitka kod Sente“, koja krasi svečanu salu zdanja Skupštine grada, a protokolarni deo posete okončan je razmenom prigodnih poklona.
Ambasador je potom posetio i somborske ustanove kulture, a u Srpskoj čitaonici „Laza Kostić“ su Somborci imali priliku da slušaju interesantno predavanje i pogledaju kratku reportažu o posleratnoj obnovi Angole. Ovu priliku je Žoze Žoao Manuel iskoristio i da podseti da zemlja čiji je zvanični diplomatski predstavnik u Srbiji nije priznala nezavisnost Kosova i Metohije, te da je glasala protiv prijema Kosova u UNESKO, što su Somborci pozdravili aplauzom.
M. Mć