Uz otpremnine i novac za pokretanje biznisa
Srbija je od 1. januara prošle godine do oktobra ove izdvojila više od 14 milijardi dinara za rešavanje viška zaposlenih. Ministar rada, zapošljavanja, boračke i
socijalne politike Aleksandar Vulin ističe da je do kraja godine predviđeno još više od tri milijarde za tu namenu.
– Kroz naše socijalne programe zbrinuto je 24.474 zaposlenih koji su proglašeni viškom u 286 subjekata privatizacije – rekao je Vulin, dodajući da se država ponaša socijalno odgovorno i vodi računa o svakom radniku i o onima za čijim radnim angažovanjem više ne postoji potreba. – Nijedan radnik neće ostati na ulici. Niko ko je u državnoj odgovornosti neće biti bez socijalnog programa, neće biti bez odgovarajuće zaštite pa ni bez zdravstvene zaštite.
U Nacionalnom akcionom planu zapošljavanja za 2017. godinu poseban akcenat dat je na paket usluga za viškove zaposlenih. Pored otpremnina koje će dobiti od države – a obezbeđuje se 200 evra po godini radnog staža – svi radnici proglašeni tehnološkim viškom koji se prijave na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje imaće pravo da dobiju pomoć od 200.000 dinara za pokretanje biznisa. Po objašnjenju direktora NSZ-a Zorana Martinovića, na evidenciji ima 53.000 radnika koji su ostali bez posla zato što su proglašeni viškovima u preduzećima.
– Radnici koji su proglašeni viškovima u preduzećima će naredne godine moći da dobiju po 200.000 dinara za pokretanje posla. Ako se udruže s ljudima koji su na isti način ostali bez posla, moći će svako od njih da dobije tu sumu, a ako dokažu da su u posao uložili i deo otpremnine, sleduje im i dodatna novača stimulacija – rekao je Martinović.
Iz Nacinalnog akcionog plana zapošljavanja za 2017. godinu proizlazi da će priliv viškova zaposlenih na evidenciju NSZ-a naredne godine biti veći, kako zbog završetka procesa restrukturiranja, tako i zbog racionalizacije javnog sektora. Zbog toga se za viškove zaposlenih priprema poseban paket usluga. Radi prevencije nezaposlenosti, pre nego što se potencijalni viškovi zaposlenih prijave na evidenciju nezaposlenih, NSZ će organizovati sastanke s rukovodstvom preduzeća koja se suočavaju s viškovima zaposlenih. Zaposleni koji će biti na spisku viška zaposlenih izjašnjavaće se o merama NSZ-a za koje su zainteresovani i u kojima pronalaze sebe, a obavljaće se i savetovanja za zapošljavanje kroz vođenje individualnih razgovora s radnicima koji će biti proglašeni za višak.
Nakon prijavljivanja viška radnika na evidenciju nezaposlenih, NSZ će proceniti zapošljivost svakog od njih, utvrditi individualni plan zapošljavanja i odrediti mere koje su najpogodnije za njihovu aktivaciju da bi došli do novog radnog mesta. Takođe, NSZ će, u cilju preveniranja dugoročne nezaposlenosti odnosno brže reintegracije viškova zaposlenih na tržište rada, intenzivirati posete poslodavcima, posebno u jedinicama lokalne samouprave u kojima se planira proglašenje viška zaposlenih, s ciljem prikupljanja podataka o potrebama zapošljavanja u nekim drugim delatnostima i preduzećima. Za realizaciju tog paketa usluga namenjenog višku zaposlenih Ministarstvo rada i NSZ dobijaju podršku Svetske banke.
LJ. Malešević
Obezbeđene pare za samozapošljavanje
Nacionalna služba za zapošljavanje sledeće godine za programe samozapošljavanja očekuje iz buyeta Srbije 2,8 milijarde dinara, što je isto kao i ove, a od lokalnih zajednica 700 miliona, dok će posebna pažnja biti posvećena osobama s invalididitetom i njima je namenjeno 550 miliona dinara.