Tramp će teško izmeniti sliku o sebi govorom o stanju nacije
VAŠINGTON: Govor o stanju nacije za svakog predsednika SAD svojevrsni je vrhunac, ali kada se radi o Trampu bez obzira na to kakav će govor održati, teško da će uspeti da promeni sliku o sebi, piše danas "Dojče vele".
Kada bi se govori američkih predsednika vrednovali po formalnosti, dosadi i nedostatku retoričke veštine, onda bi govori o stanju nacije bili u samom vrhu te rang-liste, navodi nemački državni radio i dodaje da je razlog to što su ti govori u principu iscrpni plan programa vlade za predstojeću godinu, garnirani sa isplaniranim, ključnim rečenicama na koje bi poslanici u Kongresu trebalo da aplaudiraju.
Govor o stanju nacije u svakom slučaju je uspešan, ne samo kada poslanici stranke kojoj pripada predsednik aplaudiraju, već i kada se predstave konkretni projekti oko kojih može da se saglasi većina Amerikanaca, a upravo to je ono što će za predsednika Donalda Trampa da bude komplikovano, navodi nemački radio.
Već u startu se uočava činjenica da njemu formalni govori ne leže - on je ismevao to što su njegov prethodnik Barak Obama i njegova rivalka u predsedničkoj kampanji Hilari Klinton tokom govora koristili telepromter, koji se u principu koristi kod dužih govora.
Tramp, pak, nasuprot tome, voli političke skupove i Tviter, mesta na kojima može da improvizuje, da blati druge političare i u suštini da priča o onome što mu u tom trenutku padne na pamet.
Trampov program je osim toga nespecifičan, promenljiv i zbog toga se teško može uobličiti u konkretne zakonodavne ciljeve, koje zapravo Kongres, koji sada kontrolišu Republikanci, mora da sprovede što potvrđuje i činjenica da je do sada jedini zakonodavni potez koji je Tramp uspeo da sprovede u prvoj godini mandata, najnovija poreska reforma.
Na kraju, ako je suditi po anketama, Tramp ne samo da je najneomiljeniji predsednik, što je na samom početku mandata prilično neobično, već je, takođe, predsednik koji veoma snažno unosi raskol u društvo, zaključuje "Dojče vele".