Rekonstrukcija somborskog porodilišta posle 20 godina
SOMBOR: Porodilište koje je sastavni deo Opšte bolnice „Dr Radivoj Simonović“, dve decenije nakon poslednje rekonstrukcije, ponovo, umesto majki i beba, vrvi radnicima-građevincima.
Naime, zahvaljujući sredstvima obezbeđenim iz republičkog budžeta, privode se kraju rekonstruktivni radovi u svim prostorijama u kojima na svet dolaze mališani iz celog Zapadnobačkog okruga, a u to kako posao odmiče želeo je da se uveri i somborski gradonačelnik Antonio Ratković, koji je sa saradnicima obišao majstore.
- Projekat rekonstrukcije porodilišta finansiralo je Ministarstvo bez portfelja zaduženo za demografiju i populacionu politiku, kao i Grad Sombor, a izvođač radova je „Somborelektro”. Rekonstrukcijom somborskog porodilišta, pre svega, buduće mame i naši najmlađi sugrađani, koji će doći na svet, imaće lepši ambijent i bolje uslove u našem porodilištu, koje je bilo u dosta lošem stanju, s obzirom da je rekonstrukcija pre 20 godina poslednji put ovde rađena i ovim radovima će taj prostor stvarno biti u značajnoj meri ulepšan i poboljšan - istakao je Ratković tokom obilaska.
Porodilište se nalazi u najstarijoj zgradi somborske bolnice, podignutoj daleke 1925. godine, a čiju je izgradnju finansirala vladarska kuća Karađorđevića, odričući se svog „miraza“ prikupljenog u Somboru povodom svadbe kralja Aleksandra sa Marijom Rumunskom.
Kako su 2006. godine u sklopu znatnije rekonstrukcije celog bolničkog kompleksa finansiranog iz sredstava EU obnovljene samo dve operacione sale porodilišta sada će kompletno odeljenje biti renovirano, pa će buduće majke i zaposleni ginekolozi, sestre i tehničari dobiti nove sobe, toalete, biće postavljene nove instalacije i klimatizacija, zamenjeno osvetljenje, a prvi put ovdašnje porodilište će dobiti i posebnu izolacionu jedinicu i dvokrevetni apartman za žene koje žele privatnost, što otvara mogućnost prisustva očeva porođaju, praksi koja je odavno zaživela u svim razvijenijim zemljama.
U rekonstrukciju porodilišta je uloženo više od 19 miliona dinara, a radovi koje izvodi ovdašnja kompanija „Somborelektro” su bili prvobitno planirani sredinom prošle godine, ali su zbog nepovoljne situacije sa kovidom tada odloženi za sam kraj leta, pa je u skladu sa potrebama seoba odeljenja počela još krajem avgusta, kako bi majstori mogli uopšte da otpočnu sa radovima.
U međuvremenu je osposobljen prostor na Odeljenju ginekologije za hitne slučajeve, odnosno porođaje kod kojih nema vremena da se ide u druge centre, dok se u normalnoj proceduri buduće mame iz Sombora i celog Zapadnobačkog okruga upućuju na porođaj u subotičku Opštu bolnicu ili u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo u Novom Sadu, Betaniju, pošto je sa ove dve bolnice sklopljen dogovor kako ne bi iskrsavali problemi oko prijema trudnica i porođaja u ovim ustanovama.
Sličan sistem je bio ustanovljen i prilikom prethodne rekonstrukcije početkom ovog milenijuma, kada su žene bile upućivane na porođaj u Suboticu ili Novi Sad, pa je i sada postignut dogovor da žene kod kojih je planiran carski rez budu upućivane u Betaniju, pošto u subotičkoj bolnici postoji manjak anesteziologa, isto kao i u onoj somborskoj. Trudnice koje se porađaju prirodnim putem mogu da biraju gde će se poroditi, uz obavezu da se tamo jave najmanje tri sedmice pre termina porođaja, a procenu da li će trudnica moći bezbedno da stigne u subotičku bolnicu ili u Betaniju, odrediće njen ginekolog nakon pregleda, pa će tako mali Somborci koji se budu rađali do završetka rekonstruktivnih radova u ovdašnjem porodilištu kao mesto rođenja silom prilika imati Novi Sad, ili Suboticu.
M. Miljenović