Majstori dižu cene zbog nestašice građevinskog materijala
Sav građevinski materijal je od početka rata u Ukrajini poskupeo, u proseku, za 30 odsto dok je cena gvožđa, kojeg je sve manje na tržištu, duplirana.
Sve to odraziće se, između ostalog, i na one Novosađane koji planiraju da ulažu u nekretnine, ali i u renoviranje kuće, stana. Pored toga što će se po starom već dobro poznatom običaju majstor čekati mesecima, ubuduće će biti potrebno i više novca za krečenje, lepljenje pločica i sve ostale radove koji porazumevaju renoviranje nekretnine.
- Plac smo nasledili i prodali smo stan da napravimo kuću. U velikom smo problemu, pošto cene rastu iz dana u dan. Nisam siguran da li ćemo imati dovoljno novca da završimo kuću do kraja. Prosto me je strah kako ćemo izgurati sve ovo. Drugi problem je što se teško dogovaramo s majstorima, odnosno jedva dolazimo do njih. Očito je ukrajinska kriza uticala na sve ovo. Ušli smo u čitav projekat neposredno pre korone, ali da smo znali da će do svega ovog doći, ne bi počinjali. Čekali bi bolja vremena – kaže Nenad M.
Prilikom kupovine nekog građevinskog materijala ili artikla za renoviranje stana od prodavaca u novosadskim radnjama ćete čuti da istaknute cene, ukoliko ih ima pored proizvoda, neće biti iste za nedelju dana.
Najveću cenu “drži” gvožđe kome je, po rečima predsednika Sindikata građevinskih radnika Vojvodine Josipa Modića, za dva meseca cena duplirana, pa je sa 550 evra po toni skočila na 1.100. Blokovi za gradnju su sa 19 dinara poskupeli na 37 po komadu. Modić kaže da nema građevinskog materijala za koji je sada nije potrebno više novca, ali se pojavljuje i drugi problem, a to je nestašica.
- Najveći problem je sa gvožđem jer je ono nabavljano iz Ukrajine, Belorusije i Rusije. Sada neki nabavljaju gvožđe iz Južne Amerike, pa je transport brodovima veoma skup - kaže Modić.
Glina se uvozila iz Ukrajine pa su, kaže Modić, u Srbiji počeli kupovati sirovinu za pločice jer je ima i dobra je cena. Naš sagovornik upozorava da bi moglo da se dogodi da ne bude dovoljno gline za naše potrebe. Istovremeno, jedno vreme nije bilo hemikalija za pravljenje cementa, ali je za sada to rešeno.
- Ukoliko ovakva situacija potraje, pitanje je šta će se dogoditi dalje. Ako bude zastoja u građevini, to može da se odrazi na celokupnu privredu. Građevinarstvo je među vodećim granama. Svaki peti dinar koji ulazi u buyet ide iz građevinarstva. Ukoliko bude zastoja, svakako da bi to uticalo i na druge projekte u državi – kaže Modić.
Kako su svi materijali poskupeli, Novosađani mogu očekivati i mnogo veće izdatke za renoviranje stana.
- Majstora nema dovoljno i na neke od njih je potrebno čekati mesecima. Kako je roba poskupela, tako i majstori dižu cenu, pogotovo oni koji naplaćuju materijal i ruke zajedno – pojašnjava Modić.
Trenutno je na novosadskom tržištu za lepljenje pločica potrebno izdvojiti do 15 evra po kvadratu, a za krečenje i do tri evra.
Kada je reč o velikim gradilištima, Modić kaže da za sada nema većih problema jer su investitori, poučeni krizom koju je izazvala pandemija, unapred uzimali građevinski materijal.
S. Aničić Ilić