Radnička prava se sad još lakše krše
Novi Zakon o radu, koji je krajem jula stupio na snagu, po mišljenju sindikalnih predstavnika nije doneo nikakav boljitak za radnike, naprotiv. Po rečima predsednika Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”
Branislaava Čanka i predsednika Saveza samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, umesto otvaranja novih radnih mesta, položaj radnika je sve gori, radno mesto sve nesigurnije, a poluga za zaštitu radničkih prava sve manje. Već na pravom koraku, ističu sagovornici “Dnevnika”, Zakon nije poštovan što se pokazalo pri utvrđivanju minimalne zarade. Tako je praktično ponovo potvrđeno da u Srbiji nisu problem zakon, nego to što se oni ne poštuju.
- Ono što je bilo obećano da će donošenje novog Zakona o radu doneti - otvaranje novih radnih emsta nema - kaže Čanak. - Da se nešto pozitivno na tom planu desilo bilo bi vidljivo, promenu na bolje osetili bi svi građani Srbije, a radnici bi bili u poziciji da od svog rada žive, a ne da prose.
Zbog toga ističe Čanak, jasno je da se ništa nije promenilo te da je reč o propagandnoj akciji o kojoj govori ministar rada Aleksandar Vulin - da je otvoreno 147.000 novih radnih mesta, iako ne govori i gde su ta radna mesta, ne zna se u kom sektoru su ona otvorena ni kakvi su efekti . Po njegovim rečima. za takav poduhvat i otvranje tolikog broja radnih mesta potrebno je nekoliko milijardi evra, a ako je neko i uložio tolike pare u Srbiju, zašto se ne zna ko. Uz to, kaže Čanak, građani bi veoma lako osetili toliku promenu jer bi to značilo značajan priliv sredstava u sve fondove, kao i u buyet države. Što se tiče broja od oko 10.000 zaposlenih, koji su radili na “crno” a sada rade legalno, Čanak kaže da je veoma teško poverovati da su svi koji su ostali da rade.
- Da je za svega nekoliko mseci otvoreno gotovo 150.000 radnih mesta to bi bilo nezapamćeno, a takav ritam novozapošljavanja nije se desio nigde. Da jeste, to bi značilo oporavak Srbije, dalji rast broja zaposlenih, veći standard građana - ističe Čanak.
Predednik UGS “Nezavisnost” kaže da se i ovog puta potvrdilo da Zakon o radu ne stvara nova radna mesta, da to ne obezbeđuje ni Zakon o zapošljavanju, već da se tim dokumentima samo regulišu standardi za ovu oblast.
- Ne može zakon da donese nova radna mesta, za to je potrebno da uslovi poslovanja budu povoljni za investitore: Nažalost, stanje u Srbiji nije takvo, jer je mnogo udarnih rupa u ulici u koja se zove Srbija i samo njihovo krpljenje ne omogućava bržu vožnju - naglkašava Čanak.
Nikakve pozitivne efekte novog Zakona o radu, kaže Goran Milić nema, osim inspekcijskih konrola zahvaljujući kojima je određen broj zaposlenih preveden u legalne tokove.
- Novog zapošljavanja, koje je bilo osnovni argument za donošnje novog Zakona o radu nema, a od nadležnih i onih koji su tvrdili da će zahvaljujući ovom dokumentu biti pospešeno otvaranje novih radnih mesta tražili smo da nam dostave podatke o novim radnim mestima i naravno, nismo ga dobili - kaže Milić. - Novi zakon omogućio je daleko lakše otpuštanje.
Milić naglašava da su zapsoleni u Srbiji materijalno i socijalno potpuno nesigurni, da minimalna zarada ne obezbeđuje ni minimum za preživljavanje i da je na sceni s jedne strane virtualna stvarnost, a s druge realnost, te da je jasno da poklapanja nema.
D. Mlađenović
Uskoro nove promene
- Već sada znamo da će ovaj Zakon o radu pretpreti promene i da se to očekuje krajem 2015. godine - kaže Goran Milć. - Na osnovu informacija kojima raspolažem taj, opet novi zakonski okvir pretpreće izmene u onim delovima koji nisu usaglašeni sa regulativu Evropske unije.
Po njegovim rečima, u sindikatu opravdano strahuju da će nove promene ponovo ići na štetu prava zaposlenih
- Ponovo je ista slika pred nama - ekspertski tim radi na izmeni Zakona, bez prisustva socilnih partnera i zato sumnjamo u dobre namere i poštovanje demoktatskih principa - da će se o rešenjima razgovarati, da će biti donet uz kompromise svih partnera, da će se potštovati socijalni dijalog i da će biti održana javna rasprava - kaže Milić.