STARI OBIČAJI KADA SE BEBA RODI Evo šta se dodaje u vodu za kupanje, a šta stavlja u krevetac!
Rođenje deteta je oduvek bio poseban trenutak, za koji se vezuju mnogi običaji i sujeverja koji opstaju do danas, u manjoj ili većoj meri.
U nastavku pročitajte neke običaje i sujeverja koji su vezani za rođenje deteta.
Prvo kupanje
Prvo kupanje deteta, kako nekada, tako i danas u nekim sredinama, bilo je praćeno simboličnim ritualom. Korišćena je hladna bunarska voda u koju je dodavan med – da bi reči deteta bile slatke, hleb – za život u izobilju, srebrnjaci – za blagostanje, a sveta voda – za duhovnu zaštitu. Posle kupanja voda je prosipana u koren zdravog drveta, koje je simbol života.
40 dana izolacije
Prema neki verovanjima, mama i beba ne bi trebalo da izlaze iz kuće 40 dana nakon rođenja. Takođe, niko ne bi trebalo da ih posećuje.
Ovaj period od 40 dana se smatrao neophodnim za zaštitu od negativnih energija, ali i od bolesti. Nakon krštenja, zaštita svete vodice označavala je kraj ovog osetljivog perioda, prenosi clickpentrufemei.ro.
Otkrivanje pola bebe
Dok danas već u trudnoći možemo da saznamo pol bebe, nekada nije bilo tako. Babica bi, nakon rođenja deteta, izlazila iz kuće i u zavisnosti od toga kog je pola beba, prilazila bi ženi (za devojčicu) ili muškarcu (za dečaka).
Crveni konac i pokloni
I danas se u nekim krajevima Srbije mogu videti bebe sa crvenim koncem oko ruke. Ovaj končić smatra se talismanom koji štiti od uroka. Osim toga, ponegde postoji običaji da gosti stave novac u bebin krevetac, kako bi na taj način simbolično poželeli detetu finansijsko blagostanje u životu.
Yumama.mondo