POČELA IZGRADNJA GASOVODA SEVERNA MAKEDONIJA-GRČKA Posao vredan 60 miliona evra, gradnja će trajati 22 meseca
Severna Makedonija započela je izgradnju svog dela međudržavnog gasovoda ka Grčkoj, strateškog infrastrukturnog projekta koji treba da obezbedi alternativni pravac snabdevanja prirodnim gasom i tečnim prirodnim gasom (LNG) iz grčkih terminala u Revitusi i Aleksandrupoliju, a očekuje da će on biti pušten u promet tokom 2027.
Na tenderu vrednom gotovo 60 miliona evra, pobedu je odnela lokalna kompanija Rapid Bild iz Kumanova, ponudivši najnižu cenu od 59,9 miliona evra, prenosi portal Plusinfo.mk.
Ugovor o realizaciji potpisali su danas Ministarstvo za energetiku Severne Makedonije, operator prenosa gasa Nomagas i izvođač radova.
Projekat predviđa da izgradnja traje 22 meseca, kako bi gasovod bio spreman za upotrebu tokom 2027. godine. Na makedonskoj strani biće izgrađeno 67 kilometara cevovoda, koji će se povezati sa grčkom trasom gde radove izvodi kompanija Terna.
Ukupna dužina interkonektora biće 123 kilometra, a trasa se proteže od grčkog sela Nea Mesimvria do grada Negotino preko graničnog prelaza kod Đevđelije.
Početni kapacitet gasovoda iznosiće 1,5 milijardi kubnih metara godišnje, sa mogućnošću proširenja na tri milijarde kubika, dok su u toku i tehničke studije koje omogućavaju transport zelenog vodonika, što projekat pozicionira u skladu sa evropskim energetskim trendovima.
Ministarka energetike Severne Makedonije Sanja Božinovska izjavila je da će ovaj interkonektor omogućiti veći izbor, bolju sigurnost snabdevanja i smanjiti zavisnost od postojećih ruta.
– Ovo je infrastrukturna osovina koja otvara novu fazu energetske stabilnosti za našu zemlju – rekla je Božinovska.
Severna Makedonija će ovim projektom pristup gasu iz više globalnih izvora (SAD, Katar, Alžir), čime se otvara mogućnost ponude konkurentnijih cena i dugoročno stabilnijih ugovora.
Prema podacim Međunarodne agencije za energiju (IEA) i Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), ovaj projekat ima i geopolitičke efekte i može da trajno preoblikuje energetsku bezbednost regiona.