Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) VELIKA BRITANIJA OBELEŽAVA 80 GODINA POBEDE NAD FAŠIZMOM Dve minute ćutanja, vojna parada i baklje

08.05.2025. 13:35 13:58
Piše:
Izvor:
RTS
pobeda nad fasizmom
Foto: FOTO TANJUG / Kirsty Wigglesworth/ Jordan Pettitt/ Kirsty Wigglesworth

Obeležavanje osamdesetogodišnjice pobede nad nacizmom i fašizmom u Evropi u Velikoj Britaniji traje od ponedeljka. Britanci se sećaju preko 383.000 vojnika, poginulih u Drugom svetskom ratu.

Samo u prvih sedam meseci bombardovanja, u Londonu je stradalo oko četrdeset hiljada građana. Bezuslovnu predaju Trećeg rajha naciji je svojevremeno saopštio tadašnji premijer Vinston Čerčil.

Sam trenutak proglašenja pobede u Drugom svetskom ratu biće obeležen širom Britanije tačno u podne po Griniču dvominutnim ćutanjem.

Tome će prethoditi služba sećanja i zahvalnosti ovde u Vestminsterskoj opatiji u prisustvu 1.800 zvanica, predvođenih kraljem Čarlsom i kraljicom Kamilom. Reč je uglavnom o ratnim vojnim veteranima, političarima i predstavnicima dobrotvornih udruženja.

Sama služba od‌jek je službe, koja se u istoj katedrali desila pre osamdeset godina u prisustvu tadašnjih članova Doma lordova.

победа над фашизмом
Foto: Kirsty Wigglesworth/ Aaron Chown

Slična služba zahvalnosti održana je tog istog dana u obližnjoj crkvi svete Margarete za članove donjeg doma britanskog parlamenta, jer je Vinston Čerčil insistirao da oni prođu kroz razdragani narod i simbolično se pomešaju sa njim.

Glumac Timoti Spol, koji je u filmu "Kraljev govor" igrao slavnog ratnog premijera, na početku ceremonije pročitao je govora Vinstona Čerčila, kojim je proglašena pobeda u Evropi

"U dalekoj budućnosti, ne samo ljudi sa ovog ostrva, već i celog sveta, u čijim srcima cvrkuće ptica slobode, osvrnuće se na naše delo i reći: ’Ne očajavajte!'", rekao je tada Vinston Čerčil.

Vojna parada u centru Londona

Osamdeset godina kasnije, proslava Dana pobede nad fašizmom u Evropi počela je vojnom paradom od Senotafa – spomenika palim borcima do Bakingemske palate, koju su, po tradiciji, preletela 23 aviona. Najstariji od njih datiraju iz Drugog svetskog rata.

победа над фашизмом
Foto: Jordan Pettitt

Denis Bišop, ratni veteran Kraljevske vojne avijacije, borio se u njima u Evropi i Africi.

"Imam skoro sto godina i sećanja su počela da blede, ali su mi se zbog ovoga vratila", rekao je Bišop na vojnom aerodromu gde ga je doveo prijatelj što je bilo svojevrsno iznenađenje.

U eskadrili, koja je u niskom letu prošla iznad centra Londona bio je i pilot nemačke avijacije major David Fišer.

"Ovo samo dokazuje koliko su dve nacije radile na zbližavanju. Pre osamdeset godina verovatno niko nije mogao da zamisli da će osam decenija kasnije Nemac nadletati Bakingemsku palatu. No, evo me. Srećan sam što sam deo svega ovoga“, ističe major Fišer.

Sve više obaveza za mlađe članove kraljevske porodice

Kraljevska čajanka za ratne veterane pokazala je da teret obaveza kuće Vindzora sve više pada na princa i princezu od Velsa, pa čak i drugog u naslednom redu, princa Džordža, koji je u osnovnoj školi.

победа над фашизмом
Foto: Jordan Pettitt

"Ne znaju svi mladi koliko su bila teška vremena, kroz koja smo prošli“, rekla je na čajanci u Palati veteranka Drugog svetskog rata.

"Ovo je neverovatno! Teško da ću doživeti išta važnije od ovoga“, uzbuđeno je prokomentarisao jedan od šaka, koji su bili pozvani u Bakingemsku palatu da se sretnu sa Zlatnom generacijom Bitke za Britaniju.

Tek svaki treći mladi Britanac zna ko se i zašto borio u Drugom svetskom ratu.

Kraljica Kamila među keramičkim bulkama, simbolima palih boraca, instalaciji u londonskom Taueru, kao i ulične proslave širom zemlje, pa i u ulici Dauning, treba da ih nauče.

Dan pobede u Londonu obeležavaju i gosti iz različitih delova sveta

победа над фашизмом
Foto: Jordan Pettitt

Duž Mala, koji spaja Trafalgar skver sa Bakingemskom palatom, šetaju građani svih zemalja sveta.

Alan Vitington, stanovnik Londona, poručuje da je "vreme je da se setimo generacije, koja nam je dala toliko toga od 1939. do 1945. godine“.

Londonac Tagi Mejer ističe da “treba shvatiti da je to bio ogroman saveznički poduhvat“.

-Mi uvek prvo mislimo na Britaniju, ali Rusija i zemlje Komonvelta iznele su teško breme. Samo šetajući kroz narod, razgovarao sam sa ljudima iz Amerike, sa Novog Zelanda, iz svih delova sveta. Izuzetan osećaj, kaže Mejer.

Grejs Goghart, došla je iz Gane.

победа над фашизмом
Foto: Kirsty Wigglesworth/ Jordan Pettitt

"Mi smo pomogli. Sve države Komonvelta su pomogle. Zato sam ovde“, poručuje ona.

Koncerti, ali i duže radno vreme pabova

Četiri dana sećanja na Pobedu u Drugom svetskom ratu biće okončana na poligonu kraljevske konjičke garde gde će večeras biti održan koncert, kojem će prisustvovati oko 2.500 mladih iz svih delova zemlje i, naravno, kraljevski par. Tu će biti i muzičke zvezde, a vojska će paralelno održavati koncert u Rojal Albert holu.

Baklje, njih oko 2.500, biće upaljene u svim delovima zemlje. ULondonu, baklje će biti upaljene na Temzi i na Tauer bridžu.

Građani će pobedi nad fašizmom moći da nazdravljaju dva sata duže nego što je uobičajeno. Pabovi će biti zatvoreni tek u jedan sat posle ponoći.

 

Izvor:
RTS
Piše:
Pošaljite komentar