overcast clouds
16°C
08.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2128
usd
103.3167
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ОБЕЛЕЖАВА 80 ГОДИНА ПОБЕДЕ НАД ФАШИЗМОМ Две минуте ћутања, војна парада и бакље

08.05.2025. 13:35 13:58
Пише:
Извор:
РТС
pobeda nad fasizmom
Фото: FOTO TANJUG / Kirsty Wigglesworth/ Jordan Pettitt/ Kirsty Wigglesworth

Обележавање осамдесетогодишњице победе над нацизмом и фашизмом у Европи у Великој Британији траје од понедељка. Британци се сећају преко 383.000 војника, погинулих у Другом светском рату.

Само у првих седам месеци бомбардовања, у Лондону је страдало око четрдесет хиљада грађана. Безусловну предају Трећег рајха нацији је својевремено саопштио тадашњи премијер Винстон Черчил.

Сам тренутак проглашења победе у Другом светском рату биће обележен широм Британије тачно у подне по Гриничу двоминутним ћутањем.

Томе ће претходити служба сећања и захвалности овде у Вестминстерској опатији у присуству 1.800 званица, предвођених краљем Чарлсом и краљицом Камилом. Реч је углавном о ратним војним ветеранима, политичарима и представницима добротворних удружења.

Сама служба од‌јек је службе, која се у истој катедрали десила пре осамдесет година у присуству тадашњих чланова Дома лордова.

победа над фашизмом
Фото: Kirsty Wigglesworth/ Aaron Chown

Слична служба захвалности одржана је тог истог дана у оближњој цркви свете Маргарете за чланове доњег дома британског парламента, јер је Винстон Черчил инсистирао да они прођу кроз раздрагани народ и симболично се помешају са њим.

Глумац Тимоти Спол, који је у филму "Краљев говор" играо славног ратног премијера, на почетку церемоније прочитао је говора Винстона Черчила, којим је проглашена победа у Европи

"У далекој будућности, не само људи са овог острва, већ и целог света, у чијим срцима цвркуће птица слободе, осврнуће се на наше дело и рећи: ’Не очајавајте!'", рекао је тада Винстон Черчил.

Војна парада у центру Лондона

Осамдесет година касније, прослава Дана победе над фашизмом у Европи почела је војном парадом од Сенотафа – споменика палим борцима до Бакингемске палате, коју су, по традицији, прелетела 23 авиона. Најстарији од њих датирају из Другог светског рата.

победа над фашизмом
Фото: Jordan Pettitt

Денис Бишоп, ратни ветеран Краљевске војне авијације, борио се у њима у Европи и Африци.

"Имам скоро сто година и сећања су почела да бледе, али су ми се због овога вратила", рекао је Бишоп на војном аеродрому где га је довео пријатељ што је било својеврсно изненађење.

У ескадрили, која је у ниском лету прошла изнад центра Лондона био је и пилот немачке авијације мајор Давид Фишер.

"Ово само доказује колико су две нације радиле на зближавању. Пре осамдесет година вероватно нико није могао да замисли да ће осам деценија касније Немац надлетати Бакингемску палату. Но, ево ме. Срећан сам што сам део свега овога“, истиче мајор Фишер.

Све више обавеза за млађе чланове краљевске породице

Краљевска чајанка за ратне ветеране показала је да терет обавеза куће Виндзора све више пада на принца и принцезу од Велса, па чак и другог у наследном реду, принца Џорџа, који је у основној школи.

победа над фашизмом
Фото: Jordan Pettitt

"Не знају сви млади колико су била тешка времена, кроз која смо прошли“, рекла је на чајанци у Палати ветеранка Другог светског рата.

"Ово је невероватно! Тешко да ћу доживети ишта важније од овога“, узбуђено је прокоментарисао један од шака, који су били позвани у Бакингемску палату да се сретну са Златном генерацијом Битке за Британију.

Тек сваки трећи млади Британац зна ко се и зашто борио у Другом светском рату.

Краљица Камила међу керамичким булкама, симболима палих бораца, инсталацији у лондонском Тауеру, као и уличне прославе широм земље, па и у улици Даунинг, треба да их науче.

Дан победе у Лондону обележавају и гости из различитих делова света

победа над фашизмом
Фото: Jordan Pettitt

Дуж Мала, који спаја Трафалгар сквер са Бакингемском палатом, шетају грађани свих земаља света.

Алан Витингтон, становник Лондона, поручује да је "време је да се сетимо генерације, која нам је дала толико тога од 1939. до 1945. године“.

Лондонац Таги Мејер истиче да “треба схватити да је то био огроман савезнички подухват“.

-Ми увек прво мислимо на Британију, али Русија и земље Комонвелта изнеле су тешко бреме. Само шетајући кроз народ, разговарао сам са људима из Америке, са Новог Зеланда, из свих делова света. Изузетан осећај, каже Мејер.

Grejs Goghart, дошла је из Гане.

победа над фашизмом
Фото: Kirsty Wigglesworth/ Jordan Pettitt

"Ми смо помогли. Све државе Комонвелта су помогле. Зато сам овде“, поручује она.

Концерти, али и дуже радно време пабова

Четири дана сећања на Победу у Другом светском рату биће окончана на полигону краљевске коњичке гарде где ће вечерас бити одржан концерт, којем ће присуствовати око 2.500 младих из свих делова земље и, наравно, краљевски пар. Ту ће бити и музичке звезде, а војска ће паралелно одржавати концерт у Ројал Алберт холу.

Бакље, њих око 2.500, биће упаљене у свим деловима земље. УЛондону, бакље ће бити упаљене на Темзи и на Тауер бриџу.

Грађани ће победи над фашизмом моћи да наздрављају два сата дуже него што је уобичајено. Пабови ће бити затворени тек у један сат после поноћи.

 

Извор:
РТС
Пише:
Пошаљите коментар