HRVATI U PANICI, TREBA LI MI DA SE BRINEMO? Izbila epidemija tuberkuloze, lekari kažu UZROK SU STRANI RADNICI BEZ MEDICINSKOG KARTONA
Nakon što je u Medveji kod Opatije izbio protest zbog najava da će u lokalni kamp biti smešteno više stotina stranih radnika, javnost u Rijeci i okolini veoma je uznemirena. Razlog je informacija da je Pulmološko odeljenje Kliničkog bolničkog centra Rijeka puno pacijenata zaraženih tuberkulozom, uglavnom među migrantima i stranim radnicima.
Na društvenim mrežama pojavile su se tvrdnje da se bolest širi i među lokalnim stanovništvom, što zaposleni u bolnici, iako ne zvanično, ne demantuju. Potvrđuju da je broj obolelih od tuberkuloze, sifilisa i HIV-a u porastu, a da se radi o bolestima koje su se do nedavno u Hrvatskoj smatrale iskorenjenim.
Prema nezvaničnim podacima, žarište HIV-a trenutno je u Kutini, gde se nalazi veliki broj stranaca i tražilaca azila. Slična situacija je i u Lici, a neki slučajevi povezuju se i s izbeglicama iz Ukrajine. Iako se zdravstvene institucije ne oglašavaju zvanično, pojedini lekari ukazuju na sve učestalije slučajeve zaraza među migrantima.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo priznaje da se broj slučajeva tuberkuloze povećava, ali napominju da nemaju zakonsku obavezu da od stranih radnika traže dokaze o vakcinaciji. Epidemiolog Bernard Kajić naveo je da je udeo stranaca među obolelima u porastu i predložio da se osobe iz zemalja sa visokom incidencijom pregledaju pre ulaska u Hrvatsku — ali to nije obaveza.
Prošle godine 48 slučajeva tuberkuloze
Upravnik Hrvatskog zavoda za javno zdravlje Krunoslav Capak otkrio je da je lane evidentirano 48 slučajeva tuberkuloze, što je znatno više nego prethodnih godina, i da su skoro svi oboleli stranci. Po njegovim rečima, trenutno u Hrvatskoj radi oko 120.000 stranaca čiji je medicinski status nepoznat, jer zemlje iz kojih dolaze često nemaju pouzdanu dokumentaciju.
Capak je upozorio i na problem crevnih infekcija i parazita koje strani radnici donose, a koje su u Hrvatskoj nepoznate. Kako kaže, u planu je uvođenje obaveznih zdravstvenih testova prilikom produženja radnih dozvola, uključujući i testove na salmonelu i parazite.
Zdravstveni radnici u Rijeci izražavaju bojazan, posebno na Odeljenju pulmologije gde su imunokompromitovani pacijenti posebno ugroženi. Jedna pacijentkinja sa karcinomom pluća izjavila je da se plaši za svoj život jer bolnica nije u stanju da ih zaštiti od zaraze. Dodatni problem je što veliki broj radnika dolazi iz zemalja gde se bolesti poput tuberkuloze ne leče, što znači da zaraženi često ni ne znaju da boluju. Prema procenama, jedan nelečeni bolesnik može da zarazi 10 do 15 osoba u bliskom kontaktu.
Zdravstveni radnici i agencije upozoravaju na to da je teško proveriti validnost medicinskih dokumenata radnika, jer se u mnogim azijskim i afričkim zemljama falsifikovani zdravstveni kartoni mogu lako nabaviti.
U Srbiji 80.000 radnih dozvola
U Srbiji je tokom 2024. godine izdato skoro 80.000 radnih dozvola stranim državljanima, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine
Što se tiče zaraznih bolesti u Srbiji ,u 2023. godini registrovano je 476 slučajeva tuberkuloze, što je za 2% više u odnosu na 2022. godinu . Broj prijavljenih slučajeva sifilisa u 2023. godini povećan je za 17% u odnosu na prethodnu godinu, sa više od 350 obolelih . Srećom, od januara do novembra 2024. godine dijagnostikovano je 109 novih slučajeva zaražavanja virusom HIV-a, što je za 12% manje nego u istom periodu 2023. godine.
Nije poznato da li postoji veza između priliva stranih radnika i broja obolelih od ovih zaraznih bolesti. Ipak, ovi podaci ukazuju na potrebu za pojačanim zdravstvenim nadzorom i preventivnim merama, posebno u kontekstu rastućeg broja stranih radnika u zemlji.