RECIKLAŽA U PUNOM ZAMAHU Preko 6.000 ambalaža mesečno u novosadskim reciklomatima EVO GDE ĆE SVE BITI POSTAVLJENI NOVI APARATI
Otkako je aprila prošle godine postavljeno pet reciklomata u Novom Sadu, zabeležen je znatan i kontinuiran porast angažovanja građana u procesu reciklaže, kažu iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine.
To je uslovilo postavljanje još jednog reciklomata i to 23. aprila ispred Univerziteta „Edukons”.
– Grad Novi Sad na-stavlja sa planom širenja mreže reciklomata na teritoriji celog grada, uključujući i prigradska naselja. Poseban fokus stavlja se na javne površine i obrazovne ustanove, kako bi se sistem reciklaže približio što većem broju građana i učenika. U narednom periodu planirano je i postavljanje reciklomata ispred zgrade Gradske uprave za zaštitu životne sredine, što predstavlja nastavak kontinuirane politike unapređenja infrastrukture za održivo upravljanje otpadom – kažu iz pomenute GU.
Prema podacima ko-jima raspolažu, mesečno se, u proseku, reciklira više od 6.000 komada ambalažnog otpada putem reciklomata, dok su tokom letnjih meseci, kada su nagrade za korisnike bile uvećane, zabeleženi i rekordi u količini prikupljene ambalaže.
– Ova statistika jasno pokazuje da se kod građana razvija sve veća svest o značaju pravilnog odlaganja otpada i uvođenja ekološki odgovornih navika. U skladu sa tim, timovi JKP „Čistoća” prilagodili su svoje operativne aktivnosti tako da je pražnjenje reciklomata učestalije, s obzirom na ubrzanu dinamiku njihovog punjenja – navode iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine.
Put jedne ambalaže od PET plastike i aluminijuma je sledeći: po ubacivanju u reciklomat, flaša ostaje u kontejneru do trenutka pražnjenja, potom radnici JKP „Čistoća” trasnportuju ambalaže u reciklažno dvorište, gde se sortira i priprema za dalju obradu, nakon čega je preuzima Privredno društvo „Sekopak”, koje je zaduženo za organizovanje sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u Republici Srbiji. Otpad se zatim šalje na dalju reciklažu, čime se obezbeđuje ponovna upotreba materijala i smanjenje uticaja na životnu sredinu.
– Građani koji koriste reciklomate dobijaju bodove za svaku ubačenu ambalažu, a na osnovu broja prikupljenih bodova rangiraju se za osvajanje nagrada. U okviru motivacionog programa, koji realizuju „Edukons” univerzitet, Uprava za kulturu Grada Novog Sada, SPENS, kompanija „Sekopak” i Gradska uprava za zaštitu životne sredine, najuspešniji učesnici osvajaju popust za školarinu, promotivne pakete, ulaznice za kulturne i sportske događaje, kao i druge simbolične poklone. Program ima za cilj da podstakne ekološki odgovorno ponašanje i aktivno učešće građana u procesu reciklaže – pojašnjavaju iz GU za zaštitu životne sredine.
Mimo reciklomata ispred „Edukonsa”, prvobitnih pet postavljenih se nalaze na Beogradskom keju kod nekadašnje prodavnice „Kej Shop”, na Trgu slobode kod „Apolo centra”, u Ulici Žarka Zrenjanina 2 ispred Skupštine grada, u Kineskoj četvrti kod SKCNS Fabrika i na Štrandu.
„Edukons” daje 50 odsto popusta na školarinu
Iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine očekuju da će tokom leta biti još veći porast učešća građana u reciklaži zahvaljujući inicijativi Univerziteta „Edukons”, koji će u narednih pet meseci nuditi 50 odsto popusta na školarinu Fakulteta za zaštitu životne sredine najvrednijim reciklerima.
– Ova inicijativa predstavlja značajan podsticaj mladima da prepoznaju važnost ličnog doprinosa zaštiti životne sredine i postanu nosioci promena u zajednici kroz odgovorno i održivo ponašanje – kažu iz GU.
Osim odlaganja ambalaža u reciklomate, građani mogu da nose otpad i u reciklažno dvorište na Gradskoj deponiji; odlažu otpad u obeležene kontejnere za selekciju koji se nalaze na brojnim lokacijama širom grada; da učestvuju u organizovanim akcijama čišćenja i sakupljanja otpada, koje redovno organizuju javna preduzeća, škole, nevladine organizacije i udruženja građana; donesu ambalaže u trgovačke objekte i povratne sisteme; kao i da angažuju ovlašćene operatere koji odvoze i obrađuju specifične vrste otpada na zahtev građana.