РЕЦИКЛАЖА У ПУНОМ ЗАМАХУ Преко 6.000 амбалажа месечно у новосадским рецикломатима ЕВО ГДЕ ЋЕ СВЕ БИТИ ПОСТАВЉЕНИ НОВИ АПАРАТИ
Откако је априла прошле године постављено пет рецикломата у Новом Саду, забележен је знатан и континуиран пораст ангажовања грађана у процесу рециклаже, кажу из Градске управе за заштиту животне средине.
То је условило постављање још једног рецикломата и то 23. априла испред Универзитета „Едуконс”.
– Град Нови Сад на-ставља са планом ширења мреже рецикломата на територији целог града, укључујући и приградска насеља. Посебан фокус ставља се на јавне површине и образовне установе, како би се систем рециклаже приближио што већем броју грађана и ученика. У нареднoм периоду планирано је и постављање рецикломата испред зграде Градске управе за заштиту животне средине, што представља наставак континуиране политике унапређења инфраструктуре за одрживо управљање отпадом – кажу из поменуте ГУ.
Према подацима ко-јима располажу, месечно се, у просеку, рециклира више од 6.000 комада амбалажног отпада путем рецикломата, док су током летњих месеци, када су награде за кориснике биле увећане, забележени и рекорди у количини прикупљене амбалаже.
– Ова статистика јасно показује да се код грађана развија све већа свест о значају правилног одлагања отпада и увођења еколошки одговорних навика. У складу са тим, тимови ЈКП „Чистоћа” прилагодили су своје оперативне активности тако да је пражњење рецикломата учесталије, с обзиром на убрзану динамику њиховог пуњења – наводе из Градске управе за заштиту животне средине.
Пут једне амбалаже од ПЕТ пластике и алуминијума је следећи: по убацивању у рецикломат, флаша остаје у контејнеру до тренутка пражњења, потом радници ЈКП „Чистоћа” траснпортују амбалаже у рециклажно двориште, где се сортира и припрема за даљу обраду, након чега је преузима Привредно друштво „Секопак”, које је задужено за организовање система управљања амбалажом и амбалажним отпадом у Републици Србији. Отпад се затим шаље на даљу рециклажу, чиме се обезбеђује поновна употреба материјала и смањење утицаја на животну средину.
– Грађани који користе рецикломате добијају бодове за сваку убачену амбалажу, а на основу броја прикупљених бодова рангирају се за освајање награда. У оквиру мотивационог програма, који реализују „Едуконс” универзитет, Управа за културу Града Новог Сада, СПЕНС, компанија „Секопак” и Градска управа за заштиту животне средине, најуспешнији учесници освајају попуст за школарину, промотивне пакете, улазнице за културне и спортске догађаје, као и друге симболичне поклоне. Програм има за циљ да подстакне еколошки одговорно понашање и активно учешће грађана у процесу рециклаже – појашњавају из ГУ за заштиту животне средине.
Мимо рецикломата испред „Едуконса”, првобитних пет постављених се налазе на Београдском кеју код некадашње продавнице „Kej Shop”, на Тргу слободе код „Аполо центра”, у Улици Жарка Зрењанина 2 испред Скупштине града, у Кинеској четврти код СКЦНС Фабрика и на Штранду.
„Едуконс” даје 50 одсто попуста на школарину
Из Градске управе за заштиту животне средине очекују да ће током лета бити још већи пораст учешћа грађана у рециклажи захваљујући иницијативи Универзитета „Едуконс”, који ће у наредних пет месеци нудити 50 одсто попуста на школарину Факултета за заштиту животне средине највреднијим рециклерима.
– Ова иницијатива представља значајан подстицај младима да препознају важност личног доприноса заштити животне средине и постану носиоци промена у заједници кроз одговорно и одрживо понашање – кажу из ГУ.
Осим одлагања амбалажа у рецикломате, грађани могу да носе отпад и у рециклажно двориште на Градској депонији; одлажу отпад у обележене контејнере за селекцију који се налазе на бројним локацијама широм града; да учествују у организованим акцијама чишћења и сакупљања отпада, које редовно организују јавна предузећа, школе, невладине организације и удружења грађана; донесу амбалаже у трговачке објекте и повратне системе; као и да ангажују овлашћене оператере који одвозе и обрађују специфичне врсте отпада на захтев грађана.