NEMAČKA VIŠE NIJE BROJ JEDAN! Ova evropska država je PRESTIŽE po penzijama, ali novi izazovi tek dolaze
Nemačka penzija je decenijama simbol blagostanja u trećem dobu. Najveća evropska ekonomija je već neko vreme u krizi, što se odražava i na penzije.
Tako je, po visini penzija, Austrija pretekla Nemačku. Samo pretprošle godine, prosečna bruto penzija je porasla za 632 evra. Ne, ovo je posledica razlike između dva penziona sistema.
– Stopa doprinosa za zakonske penzije ostala je stabilna na više od 22 procenta već dugi niz godina – rekao je profesor Holger Bonin, šef Instituta za napredne studije u Beču, dodajući da je trenutno u Nemačkoj ispod 19 procenata.
Inflaciono opterećenje
A državne subvencije u Austriji su trenutno veće nego u Nemačkoj, prenosi Fenix-magazin.de. Međutim, profesor Bonin upozorava da je austrijski penzioni sistem opterećen inflacijom. Tamo sada počinje diskusija o tome kako stabilizovati penzioni sistem, koji više nije održiv, a stanovništvo stari, piše „Blic Biznis“.
Međutim, to ne znači da sistem funkcioniše lošije. U stvari, za razliku od Nemačke, samozaposleni i državni službenici učestvuju u austrijskom penzionom sistemu.
– Želimo da obezbedimo bolju penzijsku sigurnost za samozaposlene. – Sve novozaposlene osobe koje nisu povezane sa sistemom obaveznog penzijskog osiguranja uključićemo u sistem zakonskog penzijskog osiguranja na način koji je prilagođen preduzetnicima. – Drugi oblici penzionog osiguranja koji obezbeđuju pouzdanu penzijsku sigurnost za samozaposlene ostaće mogući – navodi se u koalicionom sporazumu između CDU/CSU i SPD-a.
Uključivanje samozaposlenih
Uključivanje samozaposlenih u penzioni sistem moglo bi stvoriti problem, jer bi se broj zahteva za penziju povećao, ali bi taj potez mogao ublažiti demografski teret.
Florijan Blank, šef odeljenja za socijalnu politiku u Fondaciji Hans Bekler, ionako podržava ovu inicijativu, jer je sistem koji uključuje više osiguranih lica i stabilniji, a pozitivno je i to što su sada osigurani ljudi koji ranije nisu bili osigurani. Stoga, „proširenje penzionog osiguranja zapravo može imati smisla“.