Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

30.000 HEKTARA PAŠNJAKA PROMENILO NAMENU OD 2008. DO DANAS

RAT BANATSKIH STOČARA I RATARA NE PRESTAJE! Oru i kose pašnjake, a nemaju stoku HILJADE HEKTARA UZUPIRANO

15.05.2025. 09:38 10:04
Piše:
Izvor:
Dnevnik
Дневник
Foto: Dnevnik

Pašnjake u Banatu u okolini Čoke, Sente, Kikinde, Bele Crkve, Kovina, grada Zrenjanina i dalje otimaju ratari, oru ili kose travu, a nemaju stoku. Na ovaj problem ukazuju stočari iz mnogih banatskih mesta, ali iz bačkih sela i navode da je od 2008. godine do danas u AP Vojvodini oko 30.000 hektara pašnjaka promenilo namenu – legitimno ili uzurpacijom.

Kako ističe Udruženje „Agroprofit”, koje u svom sastavu ima proizvodnu grupu tovnih rasnih goveda, da je sve zapravo počelo kada je Uprava za zemljište u davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta uvrstila i pašnjake, a zakupce niko nije upozorio da nemaju pravo od pašnjaka da prave oranice, što ih sada ne oslobađa odgovornosti jer je zakon to regulisao.

U Banatu se obim uzurpiranih pašnjaka još ne zna jer lokalne uprave koje, štetno za stočare, izdaju u zakup pašnjake i onima kojima su nepotrebni, nemaju evidenciju čak ni u lokalnoj administraciji i ne znaju da se bez dozvole nadležnih službi pašnjaci ne mogu kositi.

Jedan od uzurpatora pašnjaka na području katastarske opštine Padej posejao je suncokret na pašnjaku i kada je to primetila čuvarska služba i pokrenula postupak, odgovorio je da on nije sa tim upoznat, već je to na 50 hektara uradio njegov tra-ktorista!
Speci-jalna kompanija Doo „Eko oaza Naturpark” iz Ade obavlja kontrolu na oko 6.000 hektara zaštićenog i poluzaštićenog prostora uz reku Zlaticu i Tisu i dosad je utvrdila desetak prekršaja u korišćenju pašnjaka i uz pomoć inspektora za zaštitu prirode i specijalnog odeljenja Ministarstva unutrašnjih poslova podnete su prijave i u toku je sabiranje dokaza za potrebe tužioca.

Дневник
Foto: Dnevnik

Stočari u Banatu, gde je suša po pravilu elementarna nepogoda, žele da uz pomoć državnih službi obezbede košenje pašnjaka kao i prostora uz reke i kanale, o čemu je upoznato Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Vlasnici goveda i ovaca u Banatu pašarenje smatraju ekonomski korisnim i biološki važnom merom za očuvanje priprodnih resursa. Pominju Carsku baru nedaleko od Ečke, u kojoj su pre nekoliko godina na poziv Zavoda za zaštitu prirode tokom leta pasla goveda i na taj način su sačuvali područje od rastinja. Međutim, danas je to prostor obrastao žbunjem.

Drugi primer je iz Deliblatske peščare: pre skoro dve decenije sa svojim stadom ovaca i koza tamo je došao Aleksandar Radojević iz Kovina i veliko područje ove spečifične peščare očististio od gloga. Danas ovom najvećem farmeru u Banatu nadležne institucije žele da uskrate boravak u Deliblatu, da bi površinu koju je koristio ustupili drugome.

Lokalne samouprave najodgovornije

U opštinama oranice i pašnjake čuvaju poljočuvari i oni svoja zapažanja, a znaju gotovo sve što se događa u ataru, dostavljaju opštinskoj ili gradskoj administraciji, koja ne traži pomoć nadležnih službi, jer su lokalni moćnici učesnici u odobravanju ovih prekršaja.

Uprava za zemljište pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede reaguje na sve prijave i traži intervenciju opštinskih organa da procesuiraju prestupnike i isprave propuste, ali na to nema odgovora.

U Senti košenje pašnjaka opština je namenila pojedincima koji nemaju stoku, iako uz same pašnjake postoje dve farme – muzara i tovne rase šarole. Ta praksa traje godinama, a finale je ponuda tih otkosa za prodaju upravo pomenutim stočarima. Poslednji događaj u k. o. Ostojićevo potvrđuje da je u celom sektoru veliki javašluk i da nema procesuiranja prekršioca. Tamo su pojedinci uhvaćeni da kose travu na pašnjaku bez dozvole, pa su obećali da to neće više činiti i da će otkos ostaviti. To se nije desilo. Rol-bale sa senom voze kući. Nadležna služba reagovala je prema zakonu i može se dogoditi da ovi kosci budu novčano kažnjeni pa čak i da izgube status aktivnog gazdinstva. Na području k.o. Lukino Selo, Belo Blato i Mužlja uzorano je više od 50 hektara pašnjaka za setvu ratarskih kultura.

Na pašnjake katastarske opštine Jazovo, nedaleko od Čoke, preko Tise dolaze ratari iz Mola, Utrina i Ade i brzopotezno pašnjake pretvaraju u oranice i uglavnom seju suncokret. Kod žetve ovih useva ne postoji reagovanje ni jednog organa, iako poljočuvari imaju sve podatke.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar