MALIŠANI IZ NOVOSADSKIH VRTIĆA OBELEŽILI MEĐUNARODNI DAN PORODICE Igra, sport, olimpijada, radionice kao osnovni način učenja kao osnovni način učenja dece
Međunarodni dan porodice, 15. maj, Predškolska ustanova „Radosno detinjstvo” obeležavala je brojnim aktivnostima tokom čitave sedmice i otvorila vrata svih 77 vrtića u popodnevnim časovima, kako bi porodice kroz igru, maštu, istraživanje i kreativnost podržale zdravo odrastanje dece.
Ideja je bila da se na taj način podstakne razvoj roditeljskih kompetencija kada je u pitanju učešće u dečjoj igri, kao osnovnom načinu učenja dece predškolskog uzrasta.
U okviru obeležavanja ovog Dana, osim u vrtićima, aktivnosti su bile organizovane i u kulturnim stanicama, kao i na fudbalskom stadionu u Veterniku, posebno uvažavajući različitosti i specifičnosti svakog vrtića, zbog čega su aktivnosti i radionice bile održavane od 17 do 19 časova. U njihovoj pripremi i realizaciji bili su angažovani svi zaposleni - vaspitači, medicinske sestre - vaspitači, sestre za preventivnu zdravstvenu zaštitu, pomoćno tehnilčko osoblje i stručni saradnici.
Prema rečima stručnog saradnika - psihologa Dragane Tice „Radosno detinjstvo” nastoji da gradi partnerske odnose sa porodicama i neguje porodičnu kulturu i vrednosti, jer se na taj način ističe uloga porodice, kao najvažnijeg sigurnog okruženja deteta.
- Predškolaska ustanova može da pomogne porodicama u roditeljstvu i prevazilaženju očekivanih razvojnih kriza putem modelovanja, vođenja i organozovanjem aktivnosti - objašnjava Dragana Tica dodajući da je od posebnog značaja pomoć pri razumevanju ponašanja koja će dovesti do razvoja deteta.
- U organizaciji aktivnosti najveći deo su izneli vrtići, odnosno vaspitači koji dobro poznaju decu i porodice. Vaspitači su osmislili radionice i razne druge aktivnosti koje su sve bile zasnovane na igri, jer deca uče isključivo kroz igru i to kroz aktivno učestvovanje, dok je dominantan način obeležavanja Međunarodnog dana porodice bio na nivou grupe. Jedan od značajnih ciljeva koji smo želeli da ostvarimo je promocija predškolstva u lokalnoj zajednici, kao i predstavljanje realnog programa vrtića i načina na koje pružamo podršku dečjoj dobrobiti. S obzirom na veliki odziv porodica i njihovog aktivnog učešće u pripremljenim aktivnostima i radionicama verujemo da smo u ostvarenju tih ciljeva i uspeli.
U obeležavanju Dana porodice partneri bili su kulturne stanice Rumenka, Bukovac, Kovilj, Stepanovićevo i „Barka” na Klisi, kao i kulturni centri Kisač i Mladost Futog, MZ Budisava i FK Veternik.
Olimpijada „Tata i ja”
Sada već tradicionalna manifestacija Olimpijada „Tata i ja”, sa kojom se ističe značaj zajedničke igre dece i roditelja, bavljenje sportom i boravak u prirodi i jačanje porodičnih veza, organizovana je po 17. put u Kameničkom parku. Na manifestaciji su bile zastupljene sportske aktivnosti, a već godinama među najpopularnijima je vožnja dece u građevinskim kolicima.
- U našoj tradiciji je da je majka ta koja je više zadužena za brigu o deci predškolskog uzrasta iako je otac izuzetno važna figura -objašnjava stručni saradnik - psiholog Dragana Tica. - Ideja je da kroz ovu manifestaciju i aktivnosti ohrabrimo i osnažimo očeve da od najranijeg uzrasta budu povezani sa svojim decom. Raznim takmičenjima, koja su pažljivo osmišljenja, gradi se posebna veza kroz poverenje i sardnju između očeva i dece.
Olimpijadu organizuje vrtić „Zmaj” iz Sremske Kamenice.
Sportsko-edukativni program
Deca iz vrtića „Roda”, „Kamičak” i „Zlatokosa” iz Veternika su sa roditeljima i vespitačima kroz sportsko-edukativni program, uz otvorena vrata za sve koji su želeli da se bolje upoznaju sa programima rada u vrtićima, obeležila Međunarodni dan porodice na stadionu FK „Veternik” s kojim od ranije imaju izuzetnu saradnju.
- Osim sportskih aktivnosti bile su organizovane različite radionice na kojima su mališani izrađivali lutke, tkali, ukrašavali dekupaž tehnikom, a bio je i „zdravstveni kutak” gde im je stomatolog iz lokalnog Doma zdravlja približio značaj pranja zuba - kaže vaspitač - pedagoški rukovodilac Sanja Miljević.
- Osim što su se tri vrtića iz iste lokalne zajednice povezala, i zajedniči organizovala izuzetno masovni događaja, posebno nam je bilo drago što su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, osim što su brinuli o bezbednosti, izdvojili vreme da s mališanima podele čime se policijac bavi i zašto se mora voditi računa o bezbednosti u saobraćaju.
Radionice o higijeni, ples, kreativnost...
Bogat program za mališane i roditelje bio je priređen u kulturnim stanicama Rumenka, Stepanovićevo, Begeč, „Barka”, Bukovac „Mlin”, Kovilj i u Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor”.
U KC Rumenka interaktivne radionice su se ticale održavanju oralne higijene, higijenu ruku, a organizovane su sportske vežbe istezanja i relaksacije. U KC Stepanovićevo tematski sadržaji radionica bili su usmereni na zaštitu životne sredine, zdravu ishranu (uz podršku patronažne sestre) i razvoj emocionalne pismenosti (uz prisustvo psihološkinje). U MKC „Petefi Šandor” program je obuhvatao kreativne radionice za sve uzraste, radionicu dekupaža u saradnji sa sekcijom „Mimoza”, posebnu muzičku radionicu namenjenu bebama i roditeljima, kao i igre na otvorenom u dvorištu centra. U Kovilju su deca sa roditeljima mogla da učestvuju na javnom času plesa koji vodi meštanka Brankica Tošić. Osim toga, organizovana je i izrada zida porodičnih poruka, kao i posebno uređen kutak za porodično fotografisanje, kako bi porodice ponele uspomene sa tog događaja.