МАЛИШАНИ ИЗ НОВОСАДСКИХ ВРТИЋА ОБЕЛЕЖИЛИ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПОРОДИЦЕ Игра, спорт, олимпијада, радионице као основни начин учења као основни начин учења деце
Међународни дан породице, 15. мај, Предшколска установа „Радосно детињство” обележавала је бројним активностима током читаве седмице и отворила врата свих 77 вртића у поподневним часовима, како би породице кроз игру, машту, истраживање и креативност подржале здраво одрастање деце.
Идеја је била да се на тај начин подстакне развој родитељских компетенција када је у питању учешће у дечјој игри, као основном начину учења деце предшколског узраста.
У оквиру обележавања овог Дана, осим у вртићима, активности су биле организоване и у културним станицама, као и на фудбалском стадиону у Ветернику, посебно уважавајући различитости и специфичности сваког вртића, због чега су активности и радионице биле одржаване од 17 до 19 часова. У њиховој припреми и реализацији били су ангажовани сви запослени - васпитачи, медицинске сестре - васпитачи, сестре за превентивну здравствену заштиту, помоћно технилчко особље и стручни сарадници.
Према речима стручног сарадника - психолога Драгане Тице „Радосно детињство” настоји да гради партнерске односе са породицама и негује породичну културу и вредности, јер се на тај начин истиче улога породице, као најважнијег сигурног окружења детета.
- Предшколаска установа може да помогне породицама у родитељству и превазилажењу очекиваних развојних криза путем моделовања, вођења и органозовањем активности - објашњава Драгана Тица додајући да је од посебног значаја помоћ при разумевању понашања која ће довести до развоја детета.
- У организацији активности највећи део су изнели вртићи, односно васпитачи који добро познају децу и породице. Васпитачи су осмислили радионице и разне друге активности које су све биле засноване на игри, јер деца уче искључиво кроз игру и то кроз активно учествовање, док је доминантан начин обележавања Међународног дана породице био на нивоу групе. Један од значајних циљева који смо желели да остваримо је промоција предшколства у локалној заједници, као и представљање реалног програма вртића и начина на које пружамо подршку дечјој добробити. С обзиром на велики одзив породица и њиховог активног учешће у припремљеним активностима и радионицама верујемо да смо у остварењу тих циљева и успели.
У обележавању Дана породице партнери били су културне станице Руменка, Буковац, Ковиљ, Степановићево и „Барка” на Клиси, као и културни центри Кисач и Младост Футог, МЗ Будисава и ФК Ветерник.
Олимпијада „Тата и ја”
Сада већ традиционална манифестација Олимпијада „Тата и ја”, са којом се истиче значај заједничке игре деце и родитеља, бављење спортом и боравак у природи и јачање породичних веза, организована је по 17. пут у Каменичком парку. На манифестацији су биле заступљене спортске активности, а већ годинама међу најпопуларнијима је вожња деце у грађевинским колицима.
- У нашој традицији је да је мајка та која је више задужена за бригу о деци предшколског узраста иако је отац изузетно важна фигура -објашњава стручни сарадник - психолог Драгана Тица. - Идеја је да кроз ову манифестацију и активности охрабримо и оснажимо очеве да од најранијег узраста буду повезани са својим децом. Разним такмичењима, која су пажљиво осмишљења, гради се посебна веза кроз поверење и сардњу између очева и деце.
Олимпијаду организује вртић „Змај” из Сремске Каменице.
Спортско-едукативни програм
Деца из вртића „Рода”, „Камичак” и „Златокоса” из Ветерника су са родитељима и веспитачима кроз спортско-едукативни програм, уз отворена врата за све који су желели да се боље упознају са програмима рада у вртићима, обележила Међународни дан породице на стадиону ФК „Ветерник” с којим од раније имају изузетну сарадњу.
- Осим спортских активности биле су организоване различите радионице на којима су малишани израђивали лутке, ткали, украшавали декупаж техником, а био је и „здравствени кутак” где им је стоматолог из локалног Дома здравља приближио значај прања зуба - каже васпитач - педагошки руководилац Сања Миљевић.
- Осим што су се три вртића из исте локалне заједнице повезала, и заједничи организовала изузетно масовни догађаја, посебно нам је било драго што су припадници Министарства унутрашњих послова, осим што су бринули о безбедности, издвојили време да с малишанима поделе чиме се полицијац бави и зашто се мора водити рачуна о безбедности у саобраћају.
Радионице о хигијени, плес, креативност...
Богат програм за малишане и родитеље био је приређен у културним станицама Руменка, Степановићево, Бегеч, „Барка”, Буковац „Млин”, Ковиљ и у Мађарском културном центру „Петефи Шандор”.
У КЦ Руменка интерактивне радионице су се тицале одржавању оралне хигијене, хигијену руку, а организоване су спортске вежбе истезања и релаксације. У КЦ Степановићево тематски садржаји радионица били су усмерени на заштиту животне средине, здраву исхрану (уз подршку патронажне сестре) и развој емоционалне писмености (уз присуство психолошкиње). У МКЦ „Петефи Шандор” програм је обухватао креативне радионице за све узрасте, радионицу декупажа у сарадњи са секцијом „Мимоза”, посебну музичку радионицу намењену бебама и родитељима, као и игре на отвореном у дворишту центра. У Ковиљу су деца са родитељима могла да учествују на јавном часу плеса који води мештанка Бранкица Тошић. Осим тога, организована је и израда зида породичних порука, као и посебно уређен кутак за породично фотографисање, како би породице понеле успомене са тог догађаја.