(FOTO) PČELE POŠTUJU PRAVOSLAVNE IKONE Pčelar je postavio ikone u košnice ono što se dogodilo posle PRAVO JE ČUDO
U blizini Atine, u mestu Kapandriti, pčelar Isidoros Timinis već godinama praktikuje neobičan običaj: svake godine u proleće postavlja ikone Hrista, Bogorodice i svetaca unutar svojih košnica kako bi blagoslovio pčele i poboljšao prinos meda.
Čudesno ponašanje pčela: Saće oko ikona u Grčkoj
Na iznenađenje mnogih, pčele izgrađuju saće oko ovih svetih slika, pažljivo izbegavajući da prekriju lica i tela prikazanih figura. Ovaj fenomen se ponavlja iz godine u godinu, ostavljajući posmatrače zadivljenim i bez jasnog naučnog objašnjenja.
Sličan slučaj zabeležen je kod monaha po imenu Simon, koji je postavio ručno izrađenu ikonu raspetog Hrista između dva razbojnika. Pčele su izgradile saće oko ikone, ali su ostavile nepokrivene Hrista i "dobrog razbojnika" s njegove desne strane, dok je "loši razbojnik" s leve strane bio prekriven saćem. Ova selektivnost dodatno produbljuje misteriju i podstiče razna tumačenja.
Pčele u grčkoj mitologiji i religiji
Pčele su imale duboko simboličko značenje u staroj Grčkoj. Smatrane su svetim bićima povezanim s bogovima i božanskom mudrošću. Prema mitu, nimfa Melisa hranila je novorođenog Zevsa medom, čime je med dobio status "ambrozije" — hrane bogova. Pčele su takođe bile simboli duša i smatrane su posrednicima između ljudskog i božanskog sveta.
U Efezu, pčela je bila simbol boginje Artemide, a njen lik se često pojavljivao na novčićima tog grada. U Delfima, proročica Pitija nazivana je "delfijskom pčelom", naglašavajući ulogu pčela kao prenosilaca božanske poruke.
Tradicionalna verovanja i pčelarstvo u Grčkoj
Grčko pčelarstvo bogato je tradicijama i verovanjima. Na ostrvu Kitera, pčele se smatraju podložnim "uroku", pa se u blizini košnica postavljaju borovi ili čak lobanje magaraca kako bi se zaštitile od zlih sila. Na Cveti, pčelari nose maslinove grančice u crkvu na blagoslov, koje potom postavljaju na košnice kako bi obezbedili dobar prinos.