DUŠAN VLAHOVIĆ POSTAO AMBASADOR UNICEFA: Važno je da mladi znaju da nisu sami, da je normalno imati teške dane
Srpski fudbaler Dušan Vlahović postao je ambasador UNICEF-a u Srbiji u podršci mentalnog zdravlja dece i mladih.
Tim povodom, u beogradskom Sava Centru organizovan je poseban događaj na kojem je ozvaničena saradnja sa UNICEF-om, a mladi iz cele Srbije imali su priliku da razgovaraju sa Vlahovićem, podele svoja iskustva i postave pitanja svom idolu.
Vlahović se priključio globalnoj porodici u kojoj su i svetske sportske zvezde poput Dejvida Bekama i Lionela Mesija.
Vlahović je poručio da je pričanje o osećanjima i problemima prvi korak ka tome da se mladi osećaju bolje.
– Mislim da je važno da mladi znaju da nisu sami, da je normalno imati teške dane i da nije sramota razgovarati o tome. Meni su kroz karijeru mnogo značili razgovori sa porodicom, trenerima i prijateljima. Ako imate nekoga kome verujete, podelite sa njima kako se osećate. To je prvi korak ka tome da se osećate bolje – poručio je Vlahović i dodao da mu je čast što se priključio UNICEF-u u misiji koju širom sveta predvode sportske zvezde sa velikim uticajem na decu i mlade.
U Srbiji, kao i u celom svetu, mentalno zdravlje dece i mladih postaje sve veći izazov, navode iz UNICEF-a i dodaju da podaci pokazuju da se mnogi suočavaju sa anksioznošću, stresom i usamljenošću, ali zbog predrasuda retko traže podršku.
Upravo zato, kako dodaju, Vlahovićeva uloga u ovoj kampanji ima ogroman značaj, kao uzor i glas mladih, pokazuje da snaga nije u tome da sve izdržiš sam, već da znaš kada da potražiš pomoć.
O tome je govorila i direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova.
– U UNICEF-u verujemo da su sport i igra ključni za zdravlje i razvoj svakog deteta. Zadovoljstvo nam je što je Vlahović, uzor mladima, postao naš partner u širenju usluga mentalnog zdravlja za decu i adolescente u Srbiji. Njegova donacija i angažman pomoći će da više mladih otvoreno govori o svojim brigama i potraži stručnu pomoć – rekla je Kostadinova.
Projekat obuhvata saradnju sa lokalnim samoupravama i institucijama na jačanju podrške mladima, sprovođenje obuka za više od 100 stručnjaka iz škola, zdravstvenih ustanova i centara za socijalni rad, kao i edukaciju i osnaživanje više od 5.000 mladih u ciljnim opštinama.
Pored toga, više od 300 mladih dobiće direktnu psihosocijalnu podršku u svojim zajednicama.