U TOKU 33. LETNJA ŠKOLA „KORNELIJU U SPOMEN” U SREMSKIM KARLOVCIMA Omaž osnivaču dr Danici Petrović; Pesmom se daje uzdarje Bogu
U organizaciji Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca od 30. juna do 7. jula 33 pevača iz Beograda, Zemuna, Novog Sada, Jagodine, Kruševca, Pančeva, Prolom Banje, Podgorice, Ciriha, Londona i Vašingtona učestvuje u radu 33. Letnje škole crkvenog pojanja „Korneliju u spomen“.
Polaznike, dirigente i organizatore juče je u Patrijaršijskom dvoru primio mitropolit sremski Vasilije i poželeo im dobrodošlicu, uspeh u radu i ugodan boravak u Sremskim Karlovcima.
- Radujemo se vašoj pesmi koja je dobro došla da razbije monotoniju koja se uvukla u narod. Mislim da ja imperativ svih nas, unutar i izvan crkve, u društvu i državi da se sakupljamo na lepim događajima, destinacijama, oko ideja koje su na dobrobit srpskog naroda. Pesmom vi dajete uzdarje Bogu za ono što čime je on vas darivao, a to je lep glas. Na čelu Eparhije sremske sam četiri decenije i svaki put mi pričini veliku radost ova letnja škola koja traje već 33 godine - rekao je mitropolit Vasilije.
Polaznici kao i prethodnih godina pohađaju muzičke radionice, prisustvuju predavanjima, koja su otvorena za javnost, učestvuju u bogosluženjima. U subotu će prirediti koncert u Sabornoj crkvi, koji je kruna njihovog sedmodnevnog rada.
Autor programa škole je viši naučni saradnik Muzikološkog instituta SANU dr Nataša Marjanović. Mešovitim horom rukovodi Olivera Sekulić Barac, dirigent „Bogorodičinog” hora u Cirihu, rukovodilac pojačke grupe je dugogodišnji saradnik letnje škole dr Predrag Đoković sa Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu, a sa dečjim horom radi Borjana Stražmešterov, dirigent Omladinskog i dečjeg hora Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva.
- U grupi ima iskusnih horskih pevača koji dolaze i po deseti put, ali ove godine posebno raduje podatak da je prisutan veliki broj mladih, od kojih su neki već iskusni horisti jer su deca naših dugogodišnjih polaznika, ili su aktivni u crkvi kao pojci odnosno horski pevači - istakla je dr Nataša Marjanović. - Ove godine pevamo u spomen i lane preminuloj profesorki Danici Petrović, koja je osmislila i vodila školu gotovo tri decenije. Program cele škole posvećujemo njoj. Osmislili smo ga tako da istaknemo jedan od njenih poslednjih velikih poduhvata, a to je rad na sabranim delima Kornelija Stankovića, čiju 160-godišnjicu od smrti takođe obeležavamo. Profesorka Danica Petrović je bila urednik izdanja. Peti tom je u pitanju - obimna notna građa iz koje ćemo odabrati nekoliko numera.
Marjanovićeva napominje da je nastojala da kroz muzički repertoar i ciklus predvanja poveže mnoge jubileje i značajne teme. Tako će godišnjicu Svetog Save obeležiti pojedinim numerama posvećenim tom svetitelju. Povodom 1700 godina od Prvog vaseljenskog sabora otac Vasilije Vranić će održati predavanje, a na programu završnog koncerta naći će se i „Vjeruju“ Tihomira Ostojića koja se vezuje za taj događaj. O značaju Tihomira Ostojića za našu kulturu i umetnost govoriće prof. dr Biljana Bešlin sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Među predavačima će ove godine biti i prof. dr Vladimir Simić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu koji će pričati o umetnosti u Karlovačkoj mitropoliji u 18. veku.