У ТОКУ 33. ЛЕТЊА ШКОЛА „КОРНЕЛИЈУ У СПОМЕН” У СРЕМСКИМ КАРЛОВЦИМА Омаж оснивачу др Даници Петровић; Песмом се даје уздарје Богу
У организацији Друштва за неговање традиција и развој Сремских Карловаца од 30. јуна до 7. јула 33 певача из Београда, Земуна, Новог Сада, Јагодине, Крушевца, Панчева, Пролом Бање, Подгорице, Цириха, Лондона и Вашингтона учествује у раду 33. Летње школе црквеног појања „Корнелију у спомен“.
Полазнике, диригенте и организаторе јуче је у Патријаршијском двору примио митрополит сремски Василије и пожелео им добродошлицу, успех у раду и угодан боравак у Сремским Карловцима.
- Радујемо се вашој песми која је добро дошла да разбије монотонију која се увукла у народ. Мислим да ја императив свих нас, унутар и изван цркве, у друштву и држави да се сакупљамо на лепим догађајима, дестинацијама, око идеја које су на добробит српског народа. Песмом ви дајете уздарје Богу за оно што чиме је он вас даривао, а то је леп глас. На челу Епархије сремске сам четири деценије и сваки пут ми причини велику радост ова летња школа која траје већ 33 године - рекао је митрополит Василије.
Полазници као и претходних година похађају музичке радионице, присуствују предавањима, која су отворена за јавност, учествују у богослужењима. У суботу ће приредити концерт у Саборној цркви, који је круна њиховог седмодневног рада.
Аутор програма школе је виши научни сарадник Музиколошког института САНУ др Наташа Марјановић. Мешовитим хором руководи Оливера Секулић Барац, диригент „Богородичиног” хора у Цириху, руководилац појачке групе је дугогодишњи сарадник летње школе др Предраг Ђоковић са Музичке академије у Источном Сарајеву, а са дечјим хором ради Борјана Стражмештеров, диригент Омладинског и дечјег хора Панчевачког српског црквеног певачког друштва.
- У групи има искусних хорских певача који долазе и по десети пут, али ове године посебно радује податак да је присутан велики број младих, од којих су неки већ искусни хористи јер су деца наших дугогодишњих полазника, или су активни у цркви као појци односно хорски певачи - истакла је др Наташа Марјановић. - Ове године певамо у спомен и лане преминулој професорки Даници Петровић, која је осмислила и водила школу готово три деценије. Програм целе школе посвећујемо њој. Осмислили смо га тако да истакнемо један од њених последњих великих подухвата, а то је рад на сабраним делима Корнелија Станковића, чију 160-годишњицу од смрти такође обележавамо. Професорка Даница Петровић је била уредник издања. Пети том је у питању - обимна нотна грађа из које ћемо одабрати неколико нумера.
Марјановићева напомиње да је настојала да кроз музички репертоар и циклус предвања повеже многе јубилеје и значајне теме. Тако ће годишњицу Светог Саве обележити појединим нумерама посвећеним том светитељу. Поводом 1700 година од Првог васељенског сабора отац Василије Вранић ће одржати предавање, а на програму завршног концерта наћи ће се и „Вјерују“ Тихомира Остојића која се везује за тај догађај. О значају Тихомира Остојића за нашу културу и уметност говориће проф. др Биљана Бешлин са Филозофског факултета у Новом Саду. Међу предавачима ће ове године бити и проф. др Владимир Симић са Филозофског факултета у Београду који ће причати о уметности у Карловачкој митрополији у 18. веку.