U KOM SE DELU TELA SKRIVA PATNJA? Traume za koje pogrešno mislimo da su pobeđene slažu se u nama, EVO i gde
Naše telo pamti sve, a psihološkinja otkriva u kom se delu tela skrivaju patnja i psihološke traume.
Psihološka trauma često ostaje nevidljiva, ali njeni tragovi se mogu pojaviti u našem telu. Navikli smo da mislimo da je fizički bol signal tela o fizičkom oštećenju ili neravnoteži. Ali šta ako lekarski pregledi ne pronađu uzrok, a lekari sležu ramenima, a simptomi ne nestanu i telo boli? Ruska psihološkinja Olga Perekatova odgovara na ovo pitanje, objašnjavajući u kojim delovima tela mogu da se kriju psihološke traume.
Somatoformni poremećaji su grupa psihosomatskih bolesti koje se zasnivaju na fizičkim simptomima koji podsećaju na somatsku bolest, ali se ne mogu otkriti specifični poremećaji organa ili sistema. Osoba godinama ide kod lekara, dobijajući dijagnoze, ali koren problema ostaje neidentifikovan.
Zašto se ovo dešava?
Um koji nije u stanju da obradi traumu, stres ili potisnute emocije "prenosi" napetost na telo. Tako nastaju: hronične migrene, neobjašnjiv bol u leđima, grudima ili stomaku, osećaj knedle u grlu, utrnulost, peckanje, neurodermatitis itd. I to nije simulacija. Bilo koji bol je signal tela o opasnosti i riziku. To je vapaj za pomoć!
Telesno pamćenje beleži svaku epizodu bola, straha i bespomoćnosti; neobrađeno traumatsko iskustvo taloži se u mišićima, zglobovima i unutrašnjim organima, formirajući hronični spazam, područja stagnacije i blokade u telu. U psihoterapeutskoj kineziologiji, da bi se utvrdilo koja je emocija zaglavljena u određenom delu tela, koristi se mapa emocija na telu, pomoću koje se može pronaći i utvrditi šta tačno nije doživljeno kod određene osobe, pa čak i u kom uzrastu se traumatski događaj dogodio.
A vi možete pokušati da dešifrujete šta vam telo govori, gde je bol lokalizovan, koji sistem je opterećen i ne može da se nosi sa tim.
U kojim delovima tela krijemo bol?
1. Glavobolja i migrene Mogući razlozi: perfekcionizam, hronični stres zbog straha od grešaka.
2. Vrat i ramena Mogući razlozi: "Kakav nepodnošljiv teret nosim na svojim plećima?“ Sindrom bola u ovoj oblasti može biti posledica hiperodgovornosti, prekomerne kontrole, potisnutog straha ili stida, straha od promene.
3. Bol u leđima Mogući razlozi: strah od poverenja, strah od ostavljanja bez podrške, osećaj "nedostatka podrške“, osećaj krivice.
4. Želudac i creva Mogući razlozi: "Ne mogu da svarim“ nije samo metafora, već fiziološka realnost. Šta ne možete da proživite i prihvatite? Koji konflikt nije rešen dugo i izaziva vam anksioznost? Koji hronični stres je i dalje prisutan u vašem životu?
5. Grudi su ranjivo područje Mogući razlozi: ogorčenost, strah od odbijanja, emocionalni bol i neobrađena tuga.
6. Bol u karlici i kukovima Mogući razlozi: potisnuta seksualnost, strah od nasilja, stid, zabrana zadovoljstva.
Telo nikad ne laže
Telo nikada ne laže. Ono što se ne može manifestovati i rešiti u psihičkom prostoru, manifestuje se kroz naše telo da bi se proživelo. Ali umesto da vidimo i rešimo ono što treba rešiti, najčešće tražimo način da isključimo signal nevolje, čime upadamo u zamku ponašanja bola.
Kada, umesto da tražimo rešenje, naučimo da živimo sa bolom, počinjemo da ga koristimo da bismo izbegli neprijatne stvari u životu (pa, bolestan sam), da bismo dobili bonuse i manipulisali drugima, dostižući tačku zavisnosti od bola, koji postaje ključni element života.
Kako da pomognete sebi
• Postanite svesni veze - zapitajte se: "Šta mi telo govori?“, "Šta treba da se promeni u mom životu?“, "Koje emocije sebi zabranjujem da osećam?“
• Vratite kontakt sa telom - svesno kretanje, vežbe disanja, masaža, vežbe za telo.
• Proživljavanje potisnutih emocija - vođenje dnevnika, terapija, bezbedno izražavanje čak i teških emocija.
• Zapamtite, telo nije neprijatelj; ono je najverniji saveznik koji vam omogućava da vidite šta treba promeniti.