У КОМ СЕ ДЕЛУ ТЕЛА СКРИВА ПАТЊА? Трауме за које погрешно мислимо да су побеђене слажу се у нама, ЕВО и где
Наше тело памти све, а психолошкиња открива у ком се делу тела скривају патња и психолошке трауме.
Психолошка траума често остаје невидљива, али њени трагови се могу појавити у нашем телу. Навикли смо да мислимо да је физички бол сигнал тела о физичком оштећењу или неравнотежи. Али шта ако лекарски прегледи не пронађу узрок, а лекари слежу раменима, а симптоми не нестану и тело боли? Руска психолошкиња Олга Перекатова одговара на ово питање, објашњавајући у којим деловима тела могу да се крију психолошке трауме.
Соматоформни поремећаји су група психосоматских болести које се заснивају на физичким симптомима који подсећају на соматску болест, али се не могу открити специфични поремећаји органа или система. Особа годинама иде код лекара, добијајући дијагнозе, али корен проблема остаје неидентификован.
Зашто се ово дешава?
Ум који није у стању да обради трауму, стрес или потиснуте емоције "преноси" напетост на тело. Тако настају: хроничне мигрене, необјашњив бол у леђима, грудима или стомаку, осећај кнедле у грлу, утрнулост, пецкање, неуродерматитис итд. И то није симулација. Било који бол је сигнал тела о опасности и ризику. То је вапај за помоћ!
Телесно памћење бележи сваку епизоду бола, страха и беспомоћности; необрађено трауматско искуство таложи се у мишићима, зглобовима и унутрашњим органима, формирајући хронични спазам, подручја стагнације и блокаде у телу. У психотерапеутској кинезиологији, да би се утврдило која је емоција заглављена у одређеном делу тела, користи се мапа емоција на телу, помоћу које се може пронаћи и утврдити шта тачно није доживљено код одређене особе, па чак и у ком узрасту се трауматски догађај догодио.
А ви можете покушати да дешифрујете шта вам тело говори, где је бол локализован, који систем је оптерећен и не може да се носи са тим.
У којим деловима тела кријемо бол?
1. Главобоља и мигрене Могући разлози: перфекционизам, хронични стрес због страха од грешака.
2. Врат и рамена Могући разлози: "Какав неподношљив терет носим на својим плећима?“ Синдром бола у овој области може бити последица хиперодговорности, прекомерне контроле, потиснутог страха или стида, страха од промене.
3. Бол у леђима Могући разлози: страх од поверења, страх од остављања без подршке, осећај "недостатка подршке“, осећај кривице.
4. Желудац и црева Могући разлози: "Не могу да сварим“ није само метафора, већ физиолошка реалност. Шта не можете да проживите и прихватите? Који конфликт није решен дуго и изазива вам анксиозност? Који хронични стрес је и даље присутан у вашем животу?
5. Груди су рањиво подручје Могући разлози: огорченост, страх од одбијања, емоционални бол и необрађена туга.
6. Бол у карлици и куковима Могући разлози: потиснута сексуалност, страх од насиља, стид, забрана задовољства.
Тело никад не лаже
Тело никада не лаже. Оно што се не може манифестовати и решити у психичком простору, манифестује се кроз наше тело да би се проживело. Али уместо да видимо и решимо оно што треба решити, најчешће тражимо начин да искључимо сигнал невоље, чиме упадамо у замку понашања бола.
Када, уместо да тражимо решење, научимо да живимо са болом, почињемо да га користимо да бисмо избегли непријатне ствари у животу (па, болестан сам), да бисмо добили бонусе и манипулисали другима, достижући тачку зависности од бола, који постаје кључни елемент живота.
Како да помогнете себи
• Постаните свесни везе - запитајте се: "Шта ми тело говори?“, "Шта треба да се промени у мом животу?“, "Које емоције себи забрањујем да осећам?“
• Вратите контакт са телом - свесно кретање, вежбе дисања, масажа, вежбе за тело.
• Проживљавање потиснутих емоција - вођење дневника, терапија, безбедно изражавање чак и тешких емоција.
• Запамтите, тело није непријатељ; оно је највернији савезник који вам омогућава да видите шта треба променити.