Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KAŠLJAO, KIJAO PA MU PREKIPELO Evo kako se Slavko iz Ljubića uhvatio u koštac sa ambrozijom

04.07.2025. 19:08 19:14
Piše:
Izvor:
Rina
амброзија
Foto: Rina

Slavko Damljanović iz Ljubića već godinama vodi bitku sa ambrozijom na svom, ali i na susednim imanjima.

Ova invazivna i izuzetno alergena biljka pravi mu velike probleme, naročito leti, kada se njen polen širi kilometrima i izaziva ozbiljne zdravstvene tegobe kod ljudi.
 

Slavko je jedan od retkih koji se uporno bori protiv ambrozije redovnim čupanjem iz korena i košenjem, ali priznaje da to nije lako, posebno kada se nalazi u okruženju. Nije želeo mirno da se preda neprijatelju već je odlučio da mu na sebi svojstven način doskoči.
 

Iako gazi sedmu deceniju lično čupa korov na svom i okolnim imanjima, kako bi uništio ambroziju i umanjio alergijske tegobe.
 

- Kašljem, kijam, godinama se borim, čupam, prošle godine sam je uništio tarupom. 

Najugroženiji su deca i stari... Svako mora da se edukuje o tom alergenu koji se polen raznosi na 50 kilometara. Ja sam upoznao čoveka koji ju je gajio sa cvećem, nije je prepoznao, tako da je u svom prozoru u stvari u saksiji gajio alergiju, govorio da se lepo cvet razgranao”, kaže za RINU Slavko, nadaleko poznat kao borac protiv ambrozije.
 

коров
Foto: Rina

Slavko poručuje svima da ne zatvaraju oči pred ovom opasnom biljkom, jer samo zajedničkim trudom mogu da se smanje štetne posledice njenog širenja.
 

- Ja sam ovo počeo da radim pre nekoliko godina, uzeo kosu te kosio, i koliko je bila debela biljka, polomio sam kosište. Tako sam počeo polako da čistim i očistio sam od korova moje imanje, ali ne mogu ceo Ljubić i okolinu, pojasnio je ovaj čovek.
 

Slavko Damljanović iz Ljubića je danas možda jedinstven primer u borbi protiv ambrozije i mišljenja je da korov treba srediti najpre u svom dvorištu, a potom zagledati u tuđe.

Izvor:
Rina
Piše:
Pošaljite komentar
Pokrenuta aplikacija AmbTrack za prijavu ambrozije GLAVNOG OKIDAČA SEZONSKIH ALERGIJA

Pokrenuta aplikacija AmbTrack za prijavu ambrozije GLAVNOG OKIDAČA SEZONSKIH ALERGIJA

18.06.2025. 12:13 12:15
STOP AMBROZIJI Nova aplikacija omogućava građanima da učestvuju u praćenju alergena širom Srbije

STOP AMBROZIJI Nova aplikacija omogućava građanima da učestvuju u praćenju alergena širom Srbije

14.03.2025. 10:12 10:18