VATROGASCI U BUDISAVI DRŽALI JAVNI ČAS Pokazna vežba i nošenje PP aparata na njivu
Danas je u Budisavi održan javni čas sa ciljem edukacije stanovništva o značaju smanjenja rizika i prevencije požara, a u okviru programa "Interreg VI-A IPA Mađarska-Srbija".
Na početku javnog časa, koji je organizovalo Dobrovoljno vatrogasno društvo Budisava, građanima je održano predavanja o požarima, a potom je usledila pokazna vežba gašenja požara u stambenom objektu i evakuacija jedne zarobljene osobe.
Nakon toga najmlađi posetioci su imali priliku da se oprobaju u upotrebi protivpožarnog aparata kao i u gađanju mete brentačama.
Događaju je prisustvovao velik broj građana Budisave i okolnih mesta, a podeljeni su edukativni i promotivni materijali vezani za zaštitu od požara.
"Aktivno uključivanje zajednice je od presudne važnosti za smanjenje rizika od požara. Ovaj događaj ima za cilj da podstakne kulturu zaštite od požara u regionu duž granice između Mađarske i Srbije kroz edukaciju javnosti o rizicima od požara i preventivnim merama. Ova inicijativa nastoji da poveća svest javnosti o zaštiti od požara, podstakne razumevanje dece o prevenciji požara i ojača operativne kapacitete lokalnih vatrogasaca", saopštili su iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Budisava.
Današnja akcija jedna je od aktivnosti međunarodnog projekta Učenje o požarima, širenje svesti, ublažavanje posledica i edukacija (FLAME), koji se realizuje u okviru programa Interreg VI-A IPA Mađarska-Srbija, a sprovodi se u okviru finansijskog okvira Evropske unije za period 2021-2027. godine, kao deo Instrumenta za predpristupnu pomoć (IPA).
Projekat FLAME, ukupne vrednosti 331.248 evra, od čega je vrednost donacije Evropske Unije 281.560 evra, realizuju partneri na projektu Dobrovoljno vatrogasno društvo Budisava i Dobrovoljno vatrogasno društvo Bakš iz Mađarske.
Projekat traje ukupno 16 meseci, započet je 1. septembra 2024. godine, a završava se 31. decembra.
Opšti cilj projekta FLAME je jačanje otpornosti regiona Mađarska-Srbija na rizike od požara kroz prekograničnu saradnju, s fokusom na procenu rizika od požara, edukaciju o prevenciji i obuku za hitne intervencije.
"Program pomaže razvoj stabilnog regiona, kao i ukupnog kvaliteta života u pograničnom području. Omogućava ekonomsku saradnju organizacija iz dve zemlje, neguje zajednički identitet, kulturnu i istorijsku baštinu pograničnog regiona i doprinosi njegovoj ekološkoj održivosti i bezbednosti", navodi se u saopštenju.