ВАТРОГАСЦИ У БУДИСАВИ ДРЖАЛИ ЈАВНИ ЧАС Показна вежба и ношење ПП апарата на њиву
Данас је у Будисави одржан јавни час са циљем едукације становништва о значају смањења ризика и превенције пожара, а у оквиру програма "Interreg VI-A IPA Мађарска-Србија".
На почетку јавног часа, који је организовало Добровољно ватрогасно друштво Будисава, грађанима је одржано предавања о пожарима, а потом је уследила показна вежба гашења пожара у стамбеном објекту и евакуација једне заробљене особе.
Након тога најмлађи посетиоци су имали прилику да се опробају у употреби противпожарног апарата као и у гађању мете брентачама.
Догађају је присуствовао велик број грађана Будисаве и околних места, а подељени су едукативни и промотивни материјали везани за заштиту од пожара.
"Активно укључивање заједнице је од пресудне важности за смањење ризика од пожара. Овај догађај има за циљ да подстакне културу заштите од пожара у региону дуж границе између Мађарске и Србије кроз едукацију јавности о ризицима од пожара и превентивним мерама. Ова иницијатива настоји да повећа свест јавности о заштити од пожара, подстакне разумевање деце о превенцији пожара и ојача оперативне капацитете локалних ватрогасаца", саопштили су из Добровољног ватрогасног друштва Будисава.
Данашња акција једна је од активности међународног пројекта Учење о пожарима, ширење свести, ублажавање последица и едукација (FLAME), који се реализује у оквиру програма Interreg VI-A IPA Мађарска-Србија, а спроводи се у оквиру финансијског оквира Европске уније за период 2021-2027. године, као део Инструмента за предприступну помоћ (IPA).
Пројекат FLAME, укупне вредности 331.248 евра, од чега је вредност донације Европске Уније 281.560 евра, реализују партнери на пројекту Добровољно ватрогасно друштво Будисава и Добровољно ватрогасно друштво Бакш из Мађарске.
Пројекат траје укупно 16 месеци, започет је 1. септембра 2024. године, а завршава се 31. децембра.
Општи циљ пројекта FLAME је јачање отпорности региона Мађарска-Србија на ризике од пожара кроз прекограничну сарадњу, с фокусом на процену ризика од пожара, едукацију о превенцији и обуку за хитне интервенције.
"Програм помаже развој стабилног региона, као и укупног квалитета живота у пограничном подручју. Омогућава економску сарадњу организација из две земље, негује заједнички идентитет, културну и историјску баштину пограничног региона и доприноси његовој еколошкој одрживости и безбедности", наводи се у саопштењу.