GRADONAČELNIK NOVOG SADA ŽARKO MIĆIN O MREŽI KREATIVNIH GRADOVA SVETA Biti deo Unesko porodice je priznanje i potvrda puta kojim idemo
Na Svetski dan gradova, 31. oktobra 2023, Novi Sad je postao deo UNESKO Mreže kreativnih gradova sveta, u kategoriji novih i digitalnih umetnosti (Media Arts).
Time je postao prvi grad u ovom delu Evrope koji je stekao ovu prestižnu titulu, rame uz rame sa svetskim gradovima poput Linca, Liona, Ostina, Modene i Toronta. Ovo priznanje je rezultat dugogodišnjeg strateškog razvoja grada kroz kulturu, kreativne industrije i digitalne umetnosti, pre svega kroz programe Evropske prestonice kulture i Omladinske prestonice Evrope, i nije samo odraz postignutog – ono nosi sa sobom i obavezu daljeg razvoja. To znači da Novi Sad ostaje posvećen ulaganju u kulturu, inovacije i lokalne zajednice, ali i međunarodnoj saradnji u okviru mreže, što potvrđuje i gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin.
- Novi Sad je dugo bio centar srpske kulture i zbog toga je nosio naziv „Srpska Atina”. Ovde su stvarali neki od najpoznatijih srpskih književnika. Od Đure Jakšića, Koste Trifkovića, Laze Kostića, Zmaja, Crnjanskog, do Mike Antića i Aleksandra Tišme. U Novom Sadu je osnovano Srpsko narodno pozorište, kao prvi profesionalni teatar u Srba. Ovde je sedište Matice srpske i Univerziteta. Novi Sad od 2012. beleži veliki ekonomski rast, koji mu je omogićio da izdvajanja za kutluru, sa oko jedne milijarde, uveća četiri puta, na 4,8 milijardi. Što je oko 10 odsto od ukupnog gradskog budžeta. Ulazak Novog Sada na listu UNESKO gradova u oblasti novih medija i to kao prvi grad u ovom delu Evrope, u toj kategoriji, predstavlja ne samo međunarodno priznanje našeg savremenog stvaralaštva, već i potvrdu jasnog i doslednog pravca kojim grad ide već godinama – ističe Mićin.
Model za druge gradove
Mreža kreativnih gradova, osnovana 2004. godine, okuplja gradove koji su kreativnost prepoznali kao strateški faktor za održivi urbani razvoj i danas broji 350 gradova širom sveta. Novi Sad je sada deo te porodice i nastaviće da radi na osnaživanju kulturnih i kreativnih industrija, uključujući umetnost, dizajn, tehnologiju i obrazovanje. Naš grad je na UNESKO listi s razlogom – jer je pokazao da kultura nije samo tradicija, već i budućnost i dokaz da može da bude model za druge gradove, u regionu i svetu.
Gradonačelnik dodaje da ova titula dolazi kao prirodan nastavak niza značajnih priznanja - od titule Omladinske prestonice Evrope 2019. godine, preko Nagrade za najbolje evropske trend brendove u kulturi - Doček i Kaleidoskop kulture, pa sve do Evropske prestonice kulture 2022. i prestižne nagrade „Melina Merkuri“.
- Upravo je projekat Evropske prestonice kulture bio ključni trenutak u kojem je Novi Sad snažno zakoračio na evropsku kulturnu mapu, otvorivši vrata za dalja pozicioniranja i prepoznatljivost. Ove titule i priznanja su važni jer to nisu samo lepe vesti, koje će biti upisane u istoriju grada, već pokazatelj da je Novi Sad jedan od retkih primera grada koji nastoji da na temeljima dugoročne kulturne strategije i kulturnog potencijala razvija i druge grane kao što su turizam, ekonomija, privreda... To je važno za Novosađane i Novosađanke, za svakog ko želi da poseti ovaj grad, da ga odabere za život, školovanje, posao, za svakog ko želi da u njega ulaže i u njemu stvara – kaže gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin.