„Vatrogasci, Hitna i policija nisu tu slučajno”: ZA 15 DANA DEONICU OD PAKOVRAĆA DO POŽEGE PROŠLO PREKO 200.000 VOZILA Zašto je uvedena praksa „zlatnog sata” objasnio Poledica iz „Puteva Srbije”
Nova deonica auto-puta „Miloš Veliki“ od Pakovraća do Požege, otvorena 6. jula, već pokazuje prve rezultate.
Značajno je smanjen saobraćaj kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru, a bezbednost svih učesnika u saobraćaju podignuta je na najviši nivo.
U javnosti je prethodnih dana aktuelna tema dežuranja službi Hitne pomoći na ovoj deonici auto-puta, a zamenik direktora JP „Putevi Srbije“ Miodrag Poledica dao je odgovore na ta pitanja.
– Putevi Srbije posebnu pažnju posvetili su bezbednosti putnika na novoj deonici. To su mere koje smo u obavezi da poštujemo i dajemo svoj makismum u tome. U blizini ovih saobraćajnih koridora, gde je velika frekvencija saobraćaja, u letnjem periodu očekuje se još veći broj vozila, zbog čega je neophodno prisustvo hitnih službi koje trebaju da reaguju u slučaju potrebe. Hitne službe su vatrogasne jedinice, saobraćajna policija i hitna pomoć. Tu je termin ‘zlatni sat’, jako poznat ljudima koji se bave bezbednošću saobraćaja, jer svetska praksa je pokazala da što je kraće vreme odziva hitnih službi, postoji šansa da se spase 50% ljudskih života u tih prvih sat vremena – rekao je Poledica za RINU.
Pored stručnih službi na terenu, u operativnom centru kod tunela Munjino Brdo dežura šest-sedam specijalizovanih jedinica koje 24 sata dnevno prate situaciju i reaguju na moguće vanredne događaje.
– Naš cilj je da nova deonica, kao što je u ovih prvih 15 dana bila bezbedna, i dalje bude sigurna za sve učesnike u saobraćaju – zaključio je Poledica.
On ističe da je za prvih 15 dana deonicom auto-puta Miloš Veliki od Pakovraća do Požege prošlo preko 200.000 vozila. Dnevno tu prolazi najmanje 13.000 do 14.000 vozila svakoga dana u oba smera.
– Najfrekfentniji dani su svakako petak, subota i nedelja, kada imamo negde oko 15.000-16.000 vozila, a ovim radnim danima negde oko 10.000, 11.000, 12.000 vozila. U poređenju sa postojećom magistralom koja prolazi kroz Ovčarsko-kablarsku klisuru, mi mislimo da danas tamo prolazi svega oko 1.000-2.000 vozila. Praktično kompletan saobraćaj ili 90% saobraćaja prešlo je na novu otvorenu deonicu auto-puta u dužini od 19,5 km – kazao je Poledica.
Pored rasterećenja saobraćaja, očekuje se i značajno unapređenje bezbednosti svih učesnika, jer je Ovčarsko-kablarska klisura bila poznata kao jedna od rizičnijih deonica na kojoj je često dolazilo do saobraćajnih nezgoda.